ИЗНЕНАДИЋЕТЕ СЕ: Ево колико су СТВАРНО ПОРАСЛЕ ЦЕНЕ станова у Београду
У престоници је највећа потражња за станове у централном делу
Цене некретнина у Београду од почетка 2018. порасле су у просеку за 15 одсто, како тврде у већини агенција за промет некретнинама. Међутим, када се упореде цене продатих станова испада да су оне више за око шест одсто у односу на исти период прошле године.
Прочитајте и:
Наиме, према речима агената за промет некретнинама, приликом продаје станова у понуди је једна цена, али она у финалу буде спуштена за око 10 одсто. Тако су, на пример, у Београду тренутно најтраженији станови на Врачару по цени од 2.200 евра по квадрату. Међутим, продајна или стварна цена ових станова износи 1.800 до 1.900 евра, не више.
У прилог овим тврдњама иду и званични подаци. Према извештају Националне корпорације за осигурање стамбених кредита (НКОСК), просечна цена продатих некретнина за београдски регион у првом кварталу ове године износи 1.197 евра, док је у исто време 2017. била 1.132 евра по квадратном метру, што је разлика од око шест одсто.
Ипак, понуда бројних агенција за промет некретнинама приказује сасвим другачију слику на тржишту.
- Агенти када нуде станове намерно подижу цену. Разлог је јако велика потражња, а мала понуда станова. Ту се никоме не жури, па тржиште тако функционише. На крају се та понуђена цена спусти за око 10 одсто, а некад и више – каже Раденка Симић (53), која се дуго година бави овим послом.
Према њеним речима, у Београду је највећа потражња за станове у централном делу, углавном на Врачару и Дорћолу.
- Најчешће се узимају станови на кредит јер су услови добри, али има и оних који купују за кеш. На моје велико изненађење, продавци су схватили да је понуда добрих станова мала, и да се углавном купује стара градња или јако квалитетна новоградња. Тако да, рецимо, квадрат на Врачару око Храма Светог Саве достиже цену и до 4.000 евра, што је ван памети – истиче Раденка Симић.
Она каже да тако и стан на Врачару у старој згради достиже цену од 2.200 евра по квадрату, али само у понуди.
- Ипак, његова продајна цена је максимално 1.900 евра. У старту агенти поушавају да због мале понуде добију добру цену. Када виде да нема интересовања и добију две, три ниже понуде, онда ипак спусте цифру и продају за праву вредност – објашњава наша саговорница.
Њен колега Александар Цветановић који ради у агенцији у центру града додаје да озбиљни продавци врло брзо коригују цену.
- У старту сви оглашавају веће цене, и то у просеку за 10 до 15 одсто од реалних. Међутим, врло брзо их прилагоде стварном стању – каже Цветановић.
Он истиче да је интересовање за Нови Београд такође порасло и да је тамо цена квадрата достигла чак и 2.000 евра по квадрату, док су Миријево и Карабурма међу јефтинијим понудама, око 800 и 900 евра.
- Увек прво иду мали и јако велики станови. Они ће увек бити најтраженији – наглашава Цветановић.
Подаци НКОСК показују да су за прва три месеца у београдском региону продате укупно 819 некретнина, а од тога највише на општини Звездара, 155 станова, затим у Земуну, 124 и на Новом Београду, 114 некретнина.
Када се ради о цени, ове године су, према подацима НКОСК, најскупљи продати станови на општини Савски венац где је просечна цена по квадрату 1.809 евра, затим Стари град, 1.771 евро и Врачар, по цени од 1.748 евра.
Савски венац - 1.809 евра
Стари град - 1.771 евро
Врачар - 1.748 евра
Земун - 1.336 евра
Нови Београд - 1.297 евра
Вождовац - 1.187 евра
Барајево - 180 евра