КО КУПУЈЕ У СЕЦОНД ХАНД-у: Људи стегну срце и дођу овде, али не знају праву истину!
У самом центру Београда, у кругу од свега стотину метара пронашли смо четири сецонд ханд продавнице.
У нашој престоници сецонд ханд радњи званично има 119, незванично кажу, много више. Да ли је пораст оваквих продавница показатељ све веће економско-социјалне угрожености? Ко све купује у њима и зашто бујају на све стране?
ПРОСЈАЧКЕ ПРИЧЕ: Иста девојка ми је сваки дан тражила 50 дин за карту, једном сам је пратио...
КОМШИЈЕ "ДИВЉАЈУ": Смештај коректан, али ЗБОГ ЊИХ туристи беже и не враћају се у ЦГ
Многе сецонд ханд продавнице се воде као класични бутици
Агнеција за привредне регистре забележила је свега 29 продавница половне робе током 2013. године, а из исте агенције кажу да у Србији сада постоји 592 “сецонд ханд-а”, од којих је 119 само у Београду. Овај број је, претпоставља се, драстично већи, јер се многи “сецонд ханд” шопови воде као класичне продавнице.
Једна од муштерија, присећа се да је најјефтинију половну ствар платила свега сто динара. ,,То је био ексклузивни топ од свиле који је имао неку покидану копчицу. Овде фактички налазиш уникат, не можеш да нађеш две исте ствари”, каже Татјана, научни радник. Заиста, на рафовима ових продавница цене се крећу од 100 до 1.500 динара.
МАЦО, ДА ЛИ МЕ ВОЛИШ: Шта све чујем и видим као продавац у књижари
ЗАШТО ЖМУРИМО НА ОВО: Узнемирујући тренд у Београду КОЈИ мами младе да се алкохолишу!
КУПУЈЕТЕ У ОВИМ БУТИЦИМА? Након читања текста двапут ћете размислити!
Сецонд ханд се повезује са сиромаштвом
Због минималних цена, многи куповину у трговинама овог типа повезују са најнижим слојевима друштва. Да ли је то заиста тако говори власник једног “сецонд ханд-а” на Вождовцу: ,,Овде купују претежно људи који имају новца. Сиромашни и не улазе. Очигледно не знају шта овде могу да нађу. Образован човек зна да је купио оригиналну Bossovu кошуљу за 500 динара. И он зна шта је купио. Овај други то не зна.” Он истиче да “сецонд ханд” продавнице углавном посећују лекари, адвокати, професори, уметници, студенти, костимографи, новинари али и естрадне личности. Његове речи потврдили су готово сви радници продавница које смо посетили.
СТАНАРИ ЗГРАДА МОГУ ДА ОДАХНУ: А власници хостела дубоко да уздахну и гледају шта ће
Најпознатије светске марке
Продавачица новоотворене радње на Аутокоманди каже да код њих углавном долазе странци и људи који су путовали по свету па заиста знају шта значи “сецонд ханд”. ,,То значи квалитет и марка. Овде можете наћи ствари које су још увек са етикетом, али и добро очуване ношене ствари. Провлаче се марке и брендови као што су: Зара, H&M, Нике, Хуго Boss, Benetton, Е Спирит, Версаце, Цалвин Клеин….”
Шта је то "балканизам"?
Сви продавци половне одеће кажу да увек постоје људи који имају одбојност према таквом шопингу из различитих разлога. Они су сагласни да је узрок томе недовољна информисаност о производима. Једна од њих ту појаву карактерише као “балканизам”.
ЛЕТУЈТЕ У ГРЧКОЈ ЗА 39 ЕВРА: Откривамо вам како!
,,Онај иде да купи нову ствар па макар је два пута обукао и бацио, али неће себи да допусти да купи половну ствар. Ту је тај страх само да сиромаштво не изађе на видело.”
,,Сви воле да уђу у продавницу и купе себи неку ствар”, каже госпођа из продавнице на Аутокоманди и додаје да многи данас нису у могућности да пазаре у великим тржним центрима. ,,Људи стегну срце и дођу овде. Зажмуре само док изађу из продавнице. После опет сви срећни и задовољни. Чак и не кажу где су купили одећу.”
БАХАТЕ КАФЕЏИЈЕ У КНЕЗ МИХАИЛОВОЈ УЛИЦИ: Од столова и столица грађани не могу да прођу центром града
Са брендовима ови продавци никада нису имали проблема, али кажу, етикете “јачих” марки ипак морају да се исеку. Па ето, ако сте некада купили у “сецонд ханд shopu” можда ни сами не знате да сте обукли Арманијеву хаљину или одело.