НИЈЕ ТЕШКО, А РЕЗУЛТАТИ ОДМАХ ВИДЉИВИ: Ево како да уштедите новац, ових десет трикова ће вам сигурно помоћи
Без обзира да ли сте почетник или "стручњак" за штедњу, увек постоје неки нови трикови које можете научити да бисте штедели још више.
Понекад морате да надмудрите свој мозак, а понекад је довољно само да поставити нека лична правила. Ових дана имате и додатни мотив - почела је недеља штедње.
Битно је да поставите циљ који ће вас мотивисати да штедите. Циљ може бити нови технички уређај, летовање, зимовање, део намештаја за ваш стан, неопходна обућа или одећа, годишњи преглед код доктора, месечни рачуни. За почетак можете направити краткорочан циљ, односно циљ за чије остварење је потребна мања сума новца. И једноставно почнице да штедите.
ПОСКУПЉУЈЕ ОСНОВНА ЖИВОТНА НАМИРНИЦА: Цене дивљају од Русије до Америке, чак и Кина у паници - праве се ЗАЛИХЕ
НЕКИМА ЈЕ 30 ЕВРА ВЕЋ ЛЕГЛО НА РАЧУН, А НЕКИМА ЋЕ ДАНАС: Ово су одговори на све дилеме, два су најчешћа и најбитнија
ЦЕНЕ ПОЛОВЊАКА ОТИШЛЕ ПРЕВИСОКО: Ова два фактора знатно утицала на повећање, а нове прогнозе не уливају поверење
Састављање плана ће вам помоћи да јасно сагледате ваше приходе и трошкове, а затим дефинишете износ који вам је потребан за остварење циља, као и рок до кога планирате да сакупите потребан новац. Идеално би било да дефинишите план штедње за сваки месец. Без јасно дефинисаног циља нећете имати осећај да у потпуности владате штедњом.
Ако приликом подизања новца користите банкомат других банака, вероватно ће вам за коришћење узети провизију. Просечна цена провизије може износити од 150 до 300 динара и иако не звучи пуно, током године може да прерасте у већи износ.
Одвајање 1.000 динара недељно нећете превише осетити, а кроз годину дана имаћете уштеђевину од 53.000 динара које ће вам свакако добро доћи. Можете сваке недеље новац пребацити на посебан рачун или га ставити у касицу.
Ако уместо суве хране и пецива, за ручак на послу носите кувану храну, дугорочно ће то позитивно утицати и на ваше здравље и линију. Годишња уштеда истовремено може да буде и до 60.000 динара. Рецимо да на наручивање и куповање брзе хране дневно у просеку дајете 400 динара. На 24 радна дана месечно ћете на храну издвојити минимум 9.600 динара. Годишње та цифра достиже више од 115.000. За ручак спремљен код куће месечно ће вам требати око 4.500 динара, а разлика је огромна.
Окупите чланове своје породице и представите им свој циљ и план. Када циљ постане заједнички, имаћете већу подршку за штедњу и лакше ћете остварити циљ. Децу бисте требали још од малих ногу да научите како да распореде и уштеде новац како би касније боље управљали сопственим финансијама. Треба их научити да није мудро одмах потрошити сав новац који добију. Стога, пре него што одете у заједничку куповину, направите списак онога што ћете купити.
Уместо да плаћате неком да нешто уради за вас, понудите му компензацију. Никад не знате коме ће добро доћи нека вештина коју имате.
Није лоше ни да имате штедни рачун. Када вам легне плата, на њега можете пребацивати новац у износу који мислите да вам током тог месеца неће бити потребан.
Не знате шта имаш док то не нестане, због чега претварање да имате мање може бити креативан начин да уштедите новац. Поставите аутоматско преношење новца са вашег текућег рачуна на ваш штедни рачун, тако ће све што вам остане током једног месеца одмах отићи на штедњу. Искористите сва расположива средства за уалгање у додатни пензиони фонд. Поред тога, можете отворити и штедни рачун у одвојеној банци, тако да нисте у искушењу да преносите новац на ваш текући рачун.
Рационализујте куповину
Време је новац, а новац је једнак времену. Уместо да размишљате о куповини као о монетарној трансакцији, посматрајте га као потрошњу вашег времена. Рецимо, ако желите да купите неколико парфема у износу од 100 евра, то вас кошта 20 евра по сату. Да ли је пет сати вашег времена вредно тих парфема?