КАДА МОЖЕМО ДА ОЧЕКУЈЕМО ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА И ПЕНЗИЈА? Један фактор биће КЉУЧАН, повишице све извесније
Да ће и ове године бити донета одлука о повећању плата и пензија сада је још извесније.
Јуче је стигла и званична изјава да има простора за повишице у јавном сектору, као и за наше најстарије грађане, а додатан аргумент су и нови подаци о привредном расту Србије.
У ПОНОЋ ИСТИЧЕ ЈОШ ЈЕДАН РОК ЗА ПРИЈАВУ: Пожурите, држава дели субвенције посебној категорији привредника!
ПОСТАЈЕМО ДРУГИ ПРОИЗВОЂАЧ БАКРА У ЕВРОПИ: РТБ Бор утростручио добит, а плате запослених високо изнад просека!
Стиже промена прописа: Власници криптовалута у Србији од овог датума плаћају порез!
Конкретна одлука о расту примања би требало да буде донета у последњем квадрату године. Тада ће бити познато и колико ће расти БДП земље и са којим привредним растом би требало да завршимо годину - и то су параметри који одређују коначан раст плата и пензија.
- Крајем прошле године донета је одлука о расту пензија за 5,9 одсто и то је повишица која је ступила на снагу у јануару ове године. Основа раста била је швајцарска формула која значи да се раст пензија усклађује са 50 одсто раста инфлације и 50 одсто раста зарада. Имајући у виду да се ове године оечкује већи раст БДП, али већа и инфлација и зараде, то значи да би требало очекивати и већи раст пензија.
Одлука о повишицама могла да буде донесена у октобру или новембру, а да би повишице требало очекивати или од јануара следеће године или с краја ове године. Додаје и да код пензионера никако не треба искључити могућност једнократне помоћи, што је била пракса и претходних година.
Нова информација је и да ће раст пензија бити већи него што је то било ове и претходних година.
- Биће још већег повећања пензија у наредном периоду. Примања најстаријих рашће брже него до сада - рекао је председник Србије Александар Вучић.
У јавном сектору раст по делатностима
Што се тиче плата у јавном сектору, просек у марту је износио 72.407 динара, што је за 5.000 више него у новембру прошле године, показују подаци RZZS.
Оне су претходних година расле различито по делатностима и раст се кретао у просеку од осам до 15 одсто. Највећи раст био је у здравству, али су повишице рецимо у 2019. години пре короне, биле девет одсто за запослене у просвети, те судије, тужиоци, запослене у судовима и тужилаштвима, као и раднике у установама социјалне заштите и припадници безбедносних служби и снага.
Треба рећи и да јавна предузећа нису сваке године била на листи делова јавног сектора који је имао право на повишице. Уколико је и било раста он је износио 5 одсто на годишњем нивоу.
Просечне зараде у марту у динарима:
65.289 у Србији
72.407 у јавном сектору
81.897 у државним предузећима
74.959 у државној администрацији на свим нивоима
73.801 у здравству и социјалној заштити
66.571 у образовању и култури
34.452 у просек примања предузетника и запослених код њих
Извор: RZZS
Простора за ново повећање плата и пензија ако стопа раста БДП-а буде 6 одсто. Само у другом кварталу он очекује раст од 10 до 11 одсто. Претходно је из Немањине 11 најављено и да би могли да очекујемо чак и раст до 7 одсто.
- Нападамо раст преко личне потрошње, пораста плата, пензија, инвестиција. Покушавамо да подстакнемо и личну потрошњу, повећавамо плате и пензије и тако покушавамо да стимулишемо нашу привреду. Цео свет говори како треба наћи нове изворе раста и ми на томе радимо - рекли су из министарства финансија.
У Србији највећа плата у региону
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да Србија има највећу просечну плату у региону, која је у марту износила 556 евра, као и да верује да ускоро по висини плата можемо да претекнемо и Бугарску код којих је плата 580 евра.
Вучић је рекао да је, према званичним подацима, плата у Црној Гори у марту, била 526 евра, у БиХ око 500 евра, као и да је у Северној Македонији била за 100 евра мања него у Србији , а у Албанији за 150 до 160 евра мања него код нас.
- Претекли смо све у региону по месечним примањима - нагласио је Вучић.
Прочитајте и како до кредита од око 2.000 евра и мање, и то уз месечну рату од око 11.000 динара.