ФАНТАСТИЧНА ВЕСТ ЗА НАШУ ЗЕМЉУ: У Србију се вратило више младих и високообразованих људи него раније
Највећи број повратника забележен је код особа старости између 24-29 година
Ново истраживање Бечког института за међународне економске студије, пронашло је да је у периоду од 2010 до 2019. године Србија забележила нето прилив младих високостручних људи, што се коси са уобичајеним наводима о ''одливу мозгова'' из Србије.
МИНИСТАРСТВО ДОНЕЛО ВАЖНУ ОДЛУКУ: Одлаже се пробни завршни тест, познато када ће бити одржан
ДАНАС КОНАЧНА ОДЛУКА О ОНЛАЈН НАСТАВИ ЗА МЛАЂЕ ОСНОВЦЕ: Огласила се и струка - бригу уноси нови сој короне
НОВА ОПЦИЈА У ИГРИ: Неизвесно како ће најмлађи основци похађати наставу, Влада тражи састанак са Кризним штабом
Како је објашњено у сажетку извештаја, иако су све земље региона током наведеног периода забележиле нето одлив становништва, поједине земље, попут Србије и Северне Македоније, забележиле су нето прилив високообразованих, док је општи тренд да ове крајеве највише напуштају они нижег и средњег образовања, с нарочитим нагласком да Србију напушта доста медицинског особља.
Како је нагласио професор Михаил Арандаренко, консултант истраживања задужен за српско подручје, за овај феномен постоје три вероватна објашњења: део прилива може се објаснити нашим дипломцима који су се по стицању диплома у иностранству вратили у Србију. Други разлог могао би бити прилив младих из региона, попут Босне и Херцеговине, који долазе у Србију ради образовања и у њој и остају; а трећи фактор могао би бити прилив високообразованих странаца који долазе у земљу.
Према резултатима истраживања, укупан број пристиглих високообразованих људи у периоду 2015‐2019 је око 90 хиљада.
То значи да је у земљу у наведеном периоду ушло укупно око 90 хиљада више високообразованих него што је из ње отишло.
Међу њима предњаче они који су били у старосној групи 15-19 година 2010. у Србији, а данас имају између 24-29, што говори у прилог тези о повратку свршених студената. По свему судећи, само у овој групи има преко 40 хиљада високообразованих.