ЧЕКА СЕ ОДЛУКА О ПРЕЛАСКУ НА ОНЛАЈН НАСТАВУ: Пораст броја заражене деце у школама - у ОВОМ граду већ уче од куће
Десет месеци након најригорознијих метода, стижу најаве да бисмо поново могли да се вратимо почетним, најтврђим корацима у сузбијању вируса.
Свакодневно се бележи пораст броја оболелих, а имамо и најаву можда тоталног затварања.
Шта то значи за ђаке и студенте и да ли они имају разлога за бригу?
РАЗОРНЕ ПОСЛЕДИЦЕ КОРОНЕ ЗА БУДУЋНОСТ НАЈМЛАЂИХ: Деца заостају, а једна ствар ужасава!
Време је за промену: Шта ће бити са уџбеницима и како ће просвета сачувати национални идентитет Србије?
ДА СЕ УВЕДЕ РЕД: Министар просвете подржао Вучићеву иницијативу о школским уџбеницима
Благи пораст заражених ђака у Србији.
Министар просвете прокоментарисао је тренутно стање у школама и открио где је тренутно ситуација најалармантнија.
Министар просвете Бранко Ружић рекао је јуче да број заражених међу ђацима и студентима није превише алармантан, међутим свакако постоји разлог за бригу.
- Постоји благи пораст броја међу наставницима и професорима - 1,5 до 1,6 одсто од укупног броја запослених, а код ђака је то 0,5 одсто у основним и 0,6 до 0,7 у средњим школама - истакао је Ружић и као једини изузетак навео Врање, где су бројке високе, због чега су све школе прешле на онлајн наставу.
Да ли родитељи треба да брину након најава да ће се можда ићи и на потпуно затварање државе током викенда?
О четири сценарија затварања можете више прочитати ОВДЕ.
Током прошле недеље вирус корона регистован је у 124 основне и средње школе у Београду, а у тим образовним установама регистровано је 305 оболелих, што је пораст у односу на недељу пре тога када је у 80 школа било 198 заражених, подаци су Градског завода за јавно здравље.
Од 22. до 28. фебруара вирус је регистрован у 73 основне школе и то 35 заражених је међу особљем школе (наставници и ненаставно особље) и код 110 ђака. Заражених је било у 51 средњој школи и то 27 запослених и 113 ученика.
У недељи која јој је претходила - од 15. до 21. фебруара вирус је регистрован у 80 основних и средњих школа у Београду. Пријављено је да оболелих има у 43 основне школе и то међу особљем било је 42 заражених и 53 међу ђацима. Оболелих је било и у 37 средњих школа, а регистровано је 17 заражених међу особљем и 86 оболелих међу ђацима.
- Од почетка другог полугошта до данас регистровано је 17 кластера и то шест кластера у пет основних школа и 11 кластера у девет средњих школа. "У сваком од ових кластера је било по два до три заражених ученика у истој групи, из истог оделења. Ђаци из тих група су послати у изолацију и на онлајн наставу од 14 дана - кажу у Заводу.
Најважније питање свих родитеља је да ли ће се и дефинитивно прећи тотално на онлајн наставу, како у школама тако и на факултетима уколико се ове најаве обистине и Кризни штаб данас или сутра предложи потпуно затварање, односно ванредно стање.
Кристина Брајовић Цар указује да се најстарији део популације најбоље прилагодио, они су све време рационално опрезни и нема екстрема, а млађи су били повучени у једном тренутку и сада дају право да не брину ни о себи ни о другима, деца су поштеђена а родитељи су понекад спремни на конфликт да би се оправдало зашто деца не треба да носе маске.
Колико видимо, каже она, деца носе маске само када институционално морају, а у приватном амбијенту ретко ћете видети.
- Највећи проблем је наше понашање приватно, видимо да је заражавање ту највеће, ту нико не може за нас да регулише како се понашамо - рекла је психолог.
Подсећамо, Србија је, према последњих подацима Владе, прешла 1.5 милион вакинисаних против короне.
До сада је дато 1.501.917 доза вакцине против корона вируса, а 530.863 особе су добиле и другу дозу вакцине.
Због пораста броја заражених короном Србији прети затварање. Иако лекари и даље инсистирају на седмодневном полицијском часу, Влада тражи компромисно решење које не би превише угрозило економију.
Како се сазнаје, на седници која ће се одржати данас или сутра, најизвеснија одлука ће бити да од петка до понедељка потпуно буду затворени сви угоститељски објекти, тржни центри, бутици... Од ових мера биле би изузете само прехрамбене продавнице, апотеке и бензинске пумпе које би радиле као и до сада. Такође понављамо, чека се одлука шта ће се тачно дешавати у школама и да ли ће ђаци и дефинитивно прећи на онлајн наставу.