Место за сва родитељска питања, недоумице и информације: Оснива се Национални центар за развој детета
Намера државе је да се креира место посвећено и деци у ризику од заостајања
Србија ће кроз две године добити Национални центар за рани развој детета и инклузију "Украс света", који ће пружити свеобухватни приступ за сва питања и интервенције које се односе на рани развој детета, што је посебно важно за децу код које је откривено заостајање у развоју, али и њиховим родитељима.
ОБРАЗОВНИ СИСТЕМ У СРБИЈИ СВЕ ЈАЧИ И САВРЕМЕНИЈИ: Од октобра можете уписати мастер из вештачке интелигенције
МАТУРАНТИ, ЈОШ ДАНАС У ШКОЛАМА ПОПУЊАВАЊЕ ЛИСТЕ ЖЕЉА: Пазите како попуњавате и пратите резултате
СТУДИРАЊЕ СРПСКОГ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ ОД ПРЕСТИЖА ДО СУНОВРАТА: Ове године србистику могу уписати и најлошији ђаци
Реч о државном пројекту у који ће бити уложено између 20 и 22 милиона евра.
Камен темељац за изградњу Центра, на локацији на Бежанијској коси, ће бити постављен крајем године, а радови ће бити завршени на лето 2023.године.
Центар ће на планираној површини од око 17.000 квадратних метара имати базен, физио-сале, сензорну собу, тренажни центар, мањеж са зоолошким вртом, простор за хипотерапију, башту за узгајање биљака...
Према већини истраживања, прве три, односно пет година живота чине основу, креирајући и одређујући и до 70 одсто каснијег развоја детета и фокус целокупне заједнице треба да буде на раном развоју ако желимо здраво и развијено друштво.
Установа ће бити место за сва питања, недоумице, информације за родитеље и децу, као и за струку чији су фокус деца и њихов развој и да је замишљен да пружи дијагнистичку и терапијску подршку за децу и њихове родитеље и старатеље, као и за специјализовану обуку и тренинге за све оне који се баве раним развојем деце.
Намера државе је да се креира место посвећено и деци у ризику од заостајања, односно деци са развојним кашњењем или развојним потешкоћама, као и деци потпуно редовног развоја.
Међу приоритетним активностима били би и едукативни програми, односно, тренинзи за медицинске раднике, родитеље, старатеље и друге укључене у рани развоја.
Пројекат захтева мултисекторски приступ због чега је формирана радна група која је укључила министре Златибора Лончара, Дарију Кисић Тепавчевић, Бранка Ружића, Ратка Дмитровића, али и најбоље експерте из области аутизма, раног развоја, као и представнике савеза удружења за помоћ особама са аутизмом и других институција.