У ОВОЈ ЗЕМЉИ ПЛАТА ЈЕ САН СНОВА: Потребно је само испунити ОВЕ услове
Земља великих могућности
Многи људи се питају како изгледа тражити посао у иностранству и колико су одређена занимања плаћена. У последње време доста је тражен и Дубаи где људи из Србије махом желе да оду.
И то је могуће: Ево како зарадити 500 евра ПО СМЕНИ од једне ДЕЧИЈЕ ИГРЕ У ПЕСКУ?!
Да ли бисте прихватили посао за који нисте стручни?
Дубаи и уопште Уједињени Арапски Емирати пружају много могућности. Посла има, мада се због пада цена нафте у целом региону осећа тенденција штедње. Ипак, далеко од тога да су у питању милиони, иако се, објективно гледано, у УАЕ углавном живи боље него на Балкану.
Како тражити и како наћи посао у Дубаију, односно Емиратима?
Ту не постоји једнозначан одговор. Зависи од тога какав посао тражите, какво образовање имате и какво вам је радно искуство до сада. Наравно, постоје одређени универзални предуслови, и то:
– Знање енглеског језика
– Пристојност и уљудност у комуникацији
– Спремност на прихватање другачије културе и традиционалног система вредности
– Отпорност на велике врућине
– Спремност на озбиљан рад, без калкулација и забушавања.
Најбоља и најефикаснија метода за добијање посла у УАЕ је – препорука. Ако постоји неко ко је упознат са вашим досадашњим радом, на доброј позицији и спреман да вас препоручи на правом месту, повећавате шансе да добијете макар интервју за посао. Даље је све у вашим рукама. Већина људи, ипак, нема ову могућност, те ће се фокусирати на друге канале за тражење посла:
Искуснији и образовани кадрови, који претендују на позиције руководилаца, професора, менаџера, имају најширу базу послова на LinkedIn-u и на сајту индеед.ае, мада постоје и други сајтови који пружају доста информација. Нормално, подразумева се да вам Линкдин профил буде ажуран, пристојно сређен и на добром енглеском (перфектан енглески је овде обавезни елемент за било какву јачу позицију), јер велики број послодаваца, како год се пријавили, проверава ваш профил на тој мрежи. Такође, велике корпорације, као што су Етихад, Мубадала, Емиратес…имају сопствене базе талената, те није згорег повремено проверавати и њихове „цареер“ секције на сајтовима. Некада и директно слање биографија ХР одељењу може да уроди плодом.
Авиокомпаније релативно фреквентно организују кастинге за стјуардесе, док државни ентитети, попут војске и полиције, неретко траже инструкторе и тренере (по правилу ДИФ-овци). Видим да се кроз кастинге траже и фитнес инструктори, радници обезбеђења и још нека занимања, и те прилике треба пратити у Србији. Од ових плата тешко је живети сјајно, али се може опстати и преживети, уз стицање искуства. Уколико, пак, претендујете на послове у сектору услуга (кувари, конобари, рецепционари итд), постоји више могућности: ефикасно је тражење посла на лицу места, а у пракси се показало да и агенције које раде регрутовање могу да помогну.
Имајте у виду да плате у овом сектору нису високе и да се најчешће мере у стотинама евра, а да је живот у Дубаију вишеструко скупљи него живот у Србији. Морам да напоменем: знам да је ситуација у Србији тешка и да многи људи жели пошто-пото да оду. Ако се одлучујете на каријеру у угоститељству, обезбеђењу, хотелијерству, заборавите све бајке о брзим зарадама и животу на високој нози. Слике на Фејсбуку и Инстаграму далеко су од реалности. Пуно се ради, а смештај је најчешће заједнички са још неколико људи, обично уз превоз комбијем до радног места и назад.
За лекаре, стоматологе, медицинске сестре потребна је посебна лиценца. Сваки емират за себе издаје лиценцу, али лиценца добијена за Дубаи може се пренети у други емират, и обратно. Детаљније о томе прочитајте овде, а на линку се налазе и даље смернице за потребне испите, документацију, процедуру… Лекари и стоматолози зарађују сасвим пристојно и тражени су. Занимљиво је да у апотекама фармацеути, углавном пореклом из других азијских земаља, неретко раде за плате које су у рангу 1.500-2.000 евра месечно. Ако имате у виду да изнајмљивање гарсоњере кошта барем 1.000 евра месечно, јасно је да та зарада није превише репрезентативна, иако звучи импозантно у односу на српске услове.
Инжењери су на цени и тражени су. Грађевинска индустрија је врло развијена и пуно је могућности за инжењере (грађевинци, електро, машинци) и архитекте. Ни не помишљајте, међутим, да долазите као обични грађевински радници: ти људи овде зарађују свега пар стотина евра и живе углавном у колективном смештају. Никако не бих препоручио тај подухват. За програмере, графичке дизајнере итд. има посла и такође вреди пратити позиције оглашене на LinkedIn-u и Индеед-у, али и писати директно компанијама које су у тим сферама.
Долазак у Емирате како бисте возили комби/аутобус/камион или таксирали – заборавите. Плате су ниске, а возачки испит мора се полагати испочетка, са барем 20 часова за Б категорију. Трошак полагања вожње је 5.000 – 6.000 дирхама (1.100 – 1.500 евра), под претпоставком да положите из прве.