ИВАН (22) КУПИО 20 ЈАРИЋА ПА ЗАПОЧЕО БИЗНИС НА СЕЛУ: Када виде до чега је сад догурао многи му ЗАВИДЕ!
Завршио је средњу пољопривредну школу и вратио се на село, желећи да покрене сопствени бизнис
Иван Јеремић (22) из села Маови, недалеко од Шапца, одлучио је да остане на селу и од 20 јарића на 6 хектара дедовине за четири године обезбедио је себи зараду од производње 20 тона козјег млека годишње.
Прочитајте и:
Иако тврди да није био за школу, демантује себе зрелим размишљањем у односу на многе своје вршњаке. Завршио је средњу пољопривредну школу и вратио се на село, желећи да покрене сопствени бизнис.
- Он је тражио од мене да иде у војску. Ја сам се чудио питајући се шта ће му војска сад кад не мора да се иде. Али он је хтео. Онда је тражио да ради. Запослио се у једној шабачкој фирми и радио за двадесетак хиљада, онда је прешао у другу и копао канале - прича Иванов отац Саша.
Одбио је да једе тај “хлеб са девет кора” и од оца затражио да му купи 20 јарића. Othranio их је на цуцлу.
- И данас храним тако оне које мајка одбије да доји. Они су мазни, умеју да буду као деца. Ја највише волим да их гоним на испашу. То ми је најзанимљивији део посла око њих. Ово је и тешко и лепо - прича Саша.
И виде се и лепота и тежина овог сеоског посла. Велике бале сена припремљене за зиму само су део посла. Мужа уме да траје сатима, а ради се сваког дана. Ту је и обрада земље и гајење житарица од којих се касније прави силажа. Жива бића траже негу. Иван им то пружа. Оне му узвраћају.
Од 20 јарића стигао је до фарме од око 300 грла, по чему је први у овом крају. На имању од 6 хектара помаже му и отац, али и деда Миодраг. Све три генерације као три права мускетара.
- Једина жена у овој кући која је живела са нама је моја супруга, али је она недавно умрла. Остали смо сами. Помаже моја кћерка, али оно што не стигне она, радимо ми. Ми кувамо, распремамо, радимо око коза - прича Иванов деда, Миодраг.
Иванова мајка је отишла је од породице док је он још био мали.
- Ја нисам хтео више да се женим. Тако смо остали да се бринемо један о другом. Помагала нам је моја мајка док је била жива, а сада често дође моја сестра и спреми нам ручак - прича Саша.
ОВА општина стимулише запошљавање: 200.000 динара ако запослите неког са бироа, за инвалиде 240.000
Производе млеко и месо, а њихови производи стигли су на тржиште Русије. Прошле године произвели су око 20 тона млека и све уз помоћ посредника извезли. Добро би дошла једна женска рука, да им помогне бар у кућним пословима, па сви гледају у Ивана. Он има 22 године, али се надамо да ће се оженити. Тада би нам снајка могла спремити мало сира од наших коза. Надамо се томе - прича Саша.
Откупна цена млека 50 динара. Цена козјег млека креће око 50 динара по литри, с тим што треба имати на уму да се дневно у лактацији од коза добије 2,5 до три литре млека. Цена јарића је 250 динара по килограму. Женски јарићи се продају по цени од 100 до 200 евра, док се мушки примерци продају и за 170 евра по комаду.
Млади предузетник, Иван сада размишља да прошири фарму, машта о својој млекари за производњу сира. Друге идеје и планове не открива, али ни у једном тренутку се не премишља да оде са имања у селу Маови, где је рођен.