Летњи послови на којима можете добро да зарадите: Плате иду и до 1.500 евра!
Идеалан начин за оне који немају регуларно запослење
Сезонски послови су идеалан начин за оне који немају регуларно запослење да се обезбеде преко лета и да им остане још за неки месец после јер су дневнице веће од уобичајених.
Паника у Европи: Руси нам могу исећи струју
Од данас ко купи стан или кућу, држава му плаћа пола кредита
Неки успеју да приштеде, па од тога себи купе и неки половни ауто или оду на одмор. Осим сезонског брања воћа једнако су тражени радници за брање у иностранству, али и радници у угоститељству.
Берба малина је увелико у току, па је тако у Ивањици и околини Косјерића дневница за овај ангажман 2.000 динара, али се ради по 15 сати, односно од 5 ујутру до 20 сати. Стан и храна су обезбеђени, а посла има за оне који желе да раде до краја сезоне - половине августа.
Некако већ традиционално, посла увек има за оне који хоће да конобаришу у Црној Гори. Тамо за осам сати рада на крају месеца добију 400 евра плус бакшиш, али пошто не плаћају смештај и храну, може да се уштеди.
Смештај, исхрана и радна дозвола уз плату од 800 евра обезбеђени су онима који хоће у суседној држави да раде као конобари. За припрему хране је већ потребно искуство од минимум три године. Још боље пролазе они који знају да спремају медитеранску кухињу јер зарада може да буде до 1.500 евра, али је битно и познавање енглеског језика.
Собарица на хрватском приморју може да заради 600 евра, а са прековременим сатима и више. О храни и смештају не морају да размишљају.
Једна новосадска агенција запошљава угоститељске раднике у Немачкој. И тамо су смештај и храна су обезбеђени, а месечна зарада је од 800 до 1.200 евра.
За оне који имају између 18 и 45 година, Грчка нуди запослење конобарима, шанкерима, продавачицама и собарицама за плату од 600 до .1200 евра месечно. Остаје им чиста зарада јер газда обезбеђује смештај и храну.
Никола Милић, директор задруге "Булевар" каже да су у топлијим месецима највише тражени радници на утовару и истовару где се зависно од тежине робе дневница може кретати од 1.600 до 2.000 динара. Велика је потражња и за собарицама и конобарима у домаћим хотелима, али и радницима на паковању робе и одржавању пословних простора.
- Сат рада на паковању робе стаје око 150 динара и ту има посла обично за око три месеца у континуитету - открива Милић.