ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ЗА РУДАРЕ: Четири нова рудника, милијарде у буџет
Улагачи су махом странци, а копаће се злато, јадарит, литијум
Рудник у Босилеграду и налазиште код Бора - прве су инвестиције у рударство које би могле да заживе у Србији после готово пола века.
У ПОНУДИ ПРЕКО 1000 РАДНИХ МЕСТА! Седми сајам запошљавања данас у Земуну
Након тога, у процесу истражних радњи је и јама јадарита код Лознице и рудник литијумских минерала код Баљевца.
Према писању медија ово су прва четири рудника која би могла бити отворена у Србији у наредних пет до седам година, а у државну касу би требало да убаце пет милијарди долара инвестиција. Улагачи су махом странци, а копаће се злато, јадарит, литијум.
Док се нове јаме увелико припремају за ископавање, стари рудници у власништву државе су у сталним процесима реструктурирања, проблематичних власничких структура, па се неки чак и - изнајмљују на месец дана.
Британска компанија "Минеко лимитед" најавила је отварање новог рудника олова и цинка у Србији, код Босилеграда. Ова фирма на подручју ове општине у Пчињском округу с партнерима спроводи истраживања олова и цинка од 2010. Првобитна истраживања су показала да постоји довољна количина руде за отварање рудника "Босил - метал".
НЕПОБЕДИВЕ! Ово је једина професија у којој жене зарађују више од мушкараца!
- Елаборат је оверен на 1.700.000 тона доказане руде, а показало се да је ово подручје богато олово-цинканом рудом уз присуство бакра. Отварање рудника, уколико све буде ишло по плану, планирано је за 2018. - саопштили су из "Минека".
Што се налазишта злата код Бора тиче, на Чукару пеки је откривено 65 милиона тона руде са средњим садржајем бакра од 2,6 одсто по тони и садржајем злата од 1,5 грама. Процењено је да се из те руде може добити 1,7 милиона тона бакра и 98 тона злата. Последњи рок за отварање овог рудника помиње се 2022. година.
Када су државне јаме у питању, ситуација је другачија јер већина рудника финансијски стоји лоше.
- На реструктурирању рудника за подземну експлоатацију угља није урађено много - каже Милорад Пановић, председник Гранског синдиката хемије, неметала, енергетике и рударства "Независност".
- Што се рудника обојених метала тиче, највећи рудник злата "Леце" је у недефинисаном статусу, јер га је приватизовао Мирослав Богићевић. Компанија из Дубаија добила је закуп, а држава им га продужава - на месец дана. Само прошле године су ископали злата у вредности од 50 милиона евра из овог рудника - каже он.
Једном од најстаријих рудника у земљи прете - катанци. Два рудника, "Вршка чука" и "Боговина", први су од укупно четири рудника у саставу ЈП "Ресавица" који ће бити затворени, и то највероватније у фебруару наредне године. На том списку су и "Јасеновац" и "Ибарски рудници".
За трошкове затварања рудника, и буџетом за 2017.предвиђено је 5,07 милијарди за субвенције у "Ресавицу", уместо досадашњих 4,47, колико су рудници претходних година добијали.
ПОТРЕБАН ВАМ ЈЕ НОВАЦ ПРЕД НОВУ ГОДИНУ? Овај ПОСЛИЋ у Србији вам доноси и до 32.000 ДНЕВНО!
Средства у износу од 600 милиона динара намењена су за реализацију прве фазе затварања рудника, откопавање резерви и повлачење опреме из јаме, у складу са Планом реорганизације и финансијске консолидације "Ресавице" - стоји у буџету за 2017.
Ипак, још није јасно како ће се тачно решити судбина 1.200 радника, који ће бити вишак.
- Рудници не могу да се затворе преко ноћи. Рок је 1. март да се крене у процес затварања, али ми смо тражили да он траје, у зависности од погона, и до три године. Питање је да ли ће нам то дозволити. За то време, радници из производње ће вероватно прећи у друге јаме, а предвиђено је да из "Ресавице" оде око 1.000 људи који раде у администрацији. До 31. марта 2017. треба да се донесе социјални програм за ове људе - каже Горан Николић из синдиката радника "Ресавице".