СМАЊЕНА НЕЗАПОСЛЕНОСТ, А БИЋЕМО И БОЉИ: Да ли знате ко у Србији дефинитивно НАЈЛАКШЕ налази посао?
Позитивни резултати
Према евиденцији Националне службе за запошљавање, у Србији је сада 622.000 незапослених, а незапосленост је у односу на претходну годину смањена за девет одсто.
Директор НСЗ Зоран Мартиновић је рекао да актуелна стопа незапослености износи 11,8 одсто и да се очекује да до краја године годишњи просек буде испод прогнозе ММФ-а, која износи 16 посто.
Просечна месечна ПЛАТА им је 800 евра а ЖИВЕ У СРБИЈИ: Становници ОВЕ општине имају највећа примања
Веће плате у јавном сектору: Лекару 75.000 РСД, полицајцу 44.000
- Први и други квартал показују да је стопа незапослености у Србији испод 15 одсто. С друге стране, бележимо и повећан број запошљавања и радника који су пријављени на обавезно социјално осигурање - нагласио је директор НСЗ.
Он је навео да је за девет месеци ове године пријављено око 206.000 лица што је, како каже, позитивније у односу на прошлу годину за 2,4 одсто.
Појачане су инспекцијске контроле, али је сива зона још доминантна.
- На жалост, у другом кварталу је дошло до неформалног запошљавања. Нису сви послодавци још ревносни да пријављују своје запослене - рекао је директор НСЗ.
На питање ко у Србији најлакше налази посао, Мартиновић је навео да су то стручњаци из информационих техологија, инжењери машинства, електронике, грађевине. Без проблема запошљавају се и они који поседују вештине и знање - књиговоде, рачуноводе, кувари, пекари, зидари, столари...
Мартиновић је рекао да се велики број незапослених лица интересује за програме преквалификације и да је актуелан прогам који се спроводи преко владине Канцеларије за информационе технологије и електронску управу.
- Око 900 особа се може преквалификовати за сложеније обуке из информационих технологија. Ми смо преко НСЗ у овој години обучили више од 5.000 незапослених за различите врсте вештина и оних компетенција који могу подићи степен запошљивости - истакао је Мартиновић.
Он је додао да се програм преквалификације мора наставити, наглашавајући да је у евиденцији НСЗ-а више од 30 одсто лица која су првог и другог степена без адекватног знања и вештина.
Директор НСЗ је додао да ће се настојати да се буџет за активне мере запошљавања увећа у односу на претходне године.
На тај начин биће омогућено, како је рекао, да се стимулишу мере усмерене ка теже запошљивим категоријама, као и програми подршке послодавцима, програми стручне праксе, програми за особе са инвалидитетом, као и сложеније обуке из области информационих технологија.