Велике промене, Мађарска ХИТНО тражи раднике: Ево које су им професије НАЈПОТРЕБНИЈЕ
Мађарски подаци о привредном расту и запослености су импозантни
Мађарски подаци о привредном расту и запослености су импозантни. Али проблем је: раднике је све теже наћи, добрим делом и зато што су плате релативно ниске у односу на земље Западне Европе.
Прочитајте и:
Ђерђ Тот ради у једном погону у предграђу Будимпеште. Погон је отворен 2008. са само једанаест радника, али посла је све више. Од 2011. до 2017. промет се утростручио и сада већ представља проблем када треба да се прими наруџбина.
- Да бисмо покрили све већу потражњу потребно нам је више радника - каже директор Ђула Јухаш. Али њих је све теже наћи.
Јухаш каже да његов техничар нпр. прима месечно око 170.000 форинти, што је око 550 евра. Плате расту свуда – у његовом погону су на пример од 2011. порасле за готово 40 одсто – али директору је јасно да ће нове и квалитетне раднике добити само ако – још више повећа плате.
- Само што ми више не можемо да подижемо цену наших производа - рекао је он. Зарада је све мања, тако да су већ на граници.
Према мишљењу директора Јухаша из Будимпеште, ако стопа незапослености у Мађарској још више буде пала, то неће бити зато што се отварају нови погони, већ зато што су многи Мађари отишли из земље. Већ сад је, према различитим изворима, више од пола милиона Мађара на раду у иностранству, што је десет одсто радно способног становништва читаве државе. Нема правила ни када је реч о квалификацијама, одлазе сви: чистачице и васпитачице, возачи аутобуса и програмери, фабрички радници и радници на пољима. Све привредне гране све теже долазе до радне снаге.
- У Немачкој или у Холандији људи зарађују добити три до пет пута више за исти посао - каже директор Јухаш.
То је проблем чак и када је реч о неквалификованим радницима.
- У Мађарској има око 50.000 особа запослених на чишћењу, а у суштини је потребно њих још 10.000. Чак и да им се понуде још веће плате, ми не можемо да држимо корак са суседном Аустријом. А чак и тамо се жале на недостатак чистачица. У сличној смо ситуацији као земље Запада пре двадесет, тридесет година, али ово је још горе - каже Золтан Пар, председник мађарског Удружења чистача (МАТИСЗ). Јер у овом случају опција је – једноставно отићи.
Очигледно је а је влада у Будимпешти и сама изненађена размерама проблема, тим пре што тако тврдоглаво одбија било какве досељенике. То подизање граница не односи се само на избеглице, у Мађарску све теже долазе и радници са истока, где су плате још ниже.
Раније су долазили Мађари из Румуније, Србије или Украјине, али многи од њих су остајали само док не би добили мађарско држављанство. Јер кад се већ једном оде, онда је још лакше отићи даље, на запад Европске уније.