Жене у бизнису, колико је тешко опстати? Србија напредна у пољу женског пословања
Шведска, Италија и Луксембург обезбедили су додатних 3,8 милиона евра донаторских средстава за подршку предузетницама Западног Балкана, за још пет година имплементације програма "Жене у бизнису".
Део тих средстава намењен је за унапређење женског пословања и у Србији, кажу за Танјуг у Европској банци за обнову и развој (ЕБРД). Претходни петогодишњи програм финансирања и подршке женама предузетницама је завршен и креће нови на Западном Балкану. Женска предузећа у нашој земљи чине око 30 процената од укупног броја малих и средњих фирми, што је отприлике на нивоу Европске уније.
Међутим, остати у послу и развијати бизнис често је "немогућа мисија" без познавања савремених алата у области маркетинга и дугорочног пословног планирања производње као и без финансијске подршке.
- То је програм који ће бити на целом Западном Балкану и трајаће наредних пет година - рекла је Танјугу генерални директор у сектору Савети за мала предузећа - ЕБРД, Бојана Вукосављевић.
Од 2012. године када је први пут пројекат "Жене у бизнису" почео у Србији, до данас је кроз Савете за мала предузећа ЕБРД-а, директно подржано око 300 жена, њих 112 су оствариле индивидуалну сарадњу са консултантима, а 200 је похађало обуке/тренинге, радионице и менторинг програм.
Жене које се баве бизнисом имају могућност да добију знање и искуство домаћих и међународних ескперата из различитих области важних за пословање. Поред савета, ЕБРД је обезбедио и средства, која одобравају две велике банке у Србији, за кредитирање женског пословања.
Програм је посебно значајан за оне предузетнице које на свом имену немају велику имовину као залог за добијање кредита од банака. Колико је тешко опстати на тржишту, показује и пример две сестре које су 2003. године прво отвориле пекару у Београду, а након пола године је затвориле. Тек када су одлучиле да покрену производњу потпуно аутентичног пецива, кренуо је успон у њиховом пословању.
Ова врста бизниса све популарнија у свету и СРБИЈИ: Следите кораке и уз минимална улагања ОСТВАРИТЕ САН
14.000 ДИНАРА ВИШЕ! У наредних месец дана стиже повећање за око 3.400 наших грађана!
Желите да живите као у бајци? Појавио се ОГЛАС ЗА ПОСАО ИЗ СНОВА: Време је да се пријавите!
- Једнога дана за породичним ручком сестра и ја смо угледале питу која се нашла на столу наше трпезе, обзиром да смо пореклом из Босне и да је пита саставни део нашег ручка и свакодневнице, погледале смо се, и то је био преломни моменат када смо одлучиле да желимо да се тиме бавимо - каже директорка и власница пекаре "Кључ" Снежана Зец.
Почеле су производњу традиционалних пита 2006. године. Данас праве 40 различитих пита, проју и друге производе, а 2014. године успеле су да са својим смрзнутим пекарским производима уђу у велике трговинске ланце.
Њена сестра, Весна Његић, каже да пут није био лак, посебно због тога што као жене имају и додатне обавезе у кући. Међутим, мотивација и јасан циљ, каже, довеле су до тога да покрену производњу и замрзнутих пита, када и креће сарадња са институцијама попут ЕБРД-а.
- Обзиром да се тржиште веома брзо развија, морале смо паралелно да учимо и примењујемо нове алате у продаји и маркетингу - присећа се Његић.
ПОТРЕБНИ РАДНИЦИ, а услови су и више него добри: Месечна зарада у овом спрском граду 70.000, а нема ко да ради!
МЕДИЦИНАРИ, ПОЖУРИТЕ: Продужен рок за пријаву и учешће у акцији ЗАПОШЉАВАЊА најуспешнијих ученика!
НИЈЕ МОГЛА ДА СКРПИ КРАЈ С КРАЈЕМ, А ОНДА ЈЕ ОТИШЛА У ИРСКУ: Радила сам по 12 сати и једва преживљавала а погледај ме сада
Иначе, од 2015. године ЕБРД је омогућио кредитне линије за жене у бизнису, вредне 18,5 милиона евра. Држава ће у овој години, како је раније најављено, наставити да подржава женско иновационо предузетништво, за шта је опредељено 100 милиона динара.
Подаци Агенције за привредне регистре показјују да је за прва четири месеца ове године основано 731 привредно друштво где је бар један од власника удела у предузећу жена.