ОРТАК НИЈЕ ИСТО ШТО И ПРИЈАТЕЉ? Одговорите на ово једно питање и повећајте шансе за свој успех!
На тржишту у Србији ортачка друштва имају много већу шансу за опстанак у односу на мала предузећа појединаца. Ипак, тек свака двадесета предузетничка радња настаје партнерским удруживањем.
Податак да тек свака двадесета предузетничка радња у Србији настаје удруживањем два или више ортака може значити да Срби немају поверења у своје најближе пријатеље.
Од три основане оратачке фирме, две опстану, док више од 50 одсто фирми које оснује појединац пропадне у прве три године.
ДОБРЕ ВЕСТИ ИЗ НБС: Повећање плата не би угорзило економску стабилност!
За појединце који немају довољно средстава за покретање сопственог бизниса ортаклук је најбоље решење, али и поред тога, од 217.035 предузетничких радњи у Србији, свега око 11.000 њих су ортачка друштва. Међу њима је највише адвокатских канцеларија, што значи да су једино адвокати сигурни да ће знати да се заштите да их ортак „не превесла“.
Драгољуб Рајић из Мреже за пословну подршку истиче да ортачка друштва много лакше опстају од предузећа која су основали појединци.
ЗОРАНА МИХАЈЛОВИЋ ПОТВРДИЛА: Путарина ће поскупети!
- Док свако друго предузеће које је основао појединац у Србији пропадне у року од три године, од три новооснована ортачка друштва два преживе. Овај вид удруживања је неразвијен код нас и требало би га популарисати, јер је добар за људе који немају довољно оснивачког капитала. Осим тога, подела посла између ортака доприноси развоју фирме - каже Рајић, али упозорава предузетнике да пажљиво бирају пословне ортаке. Најбоље је зато да се за ортака изабере особа чије стручне и моралне квалитете добро познајете и да се уговором прецизно дефинише поседовање имовине, пословне улоге и расподела прихода.
Најчешће замке ортаклука
- Недовољно познавање ортака, његових моралних и стручних квалитета
- Сукоби због различитих финансијских циљева
- Спорови због распореда улога у вођењу посла
- Сукоб због начина вођења посла
- Проблеми због расподеле добити
- Нарушавање личног угледа од ортака
- Преотимање партнерових клијената и излазак из ортаклука
ЉУДИ ЕВО ПОСЛА: Катрана на Златибору нуди одличне услове, преко 70.000 динара месечно!
- Нипошто не треба улазити у ортаклук с особом коју не познајете довољно, јер својим непрофесионалним понашањем може да уништи ваш лични углед и нанесе вам већу штету од материјалне. Без обзира на то колико је неко пријатељство добро, при оснивању ортачке фирме битно је да власнички односи буду чисти и јасно прецизирани уговором. Важно је да се оба партнера заштите, те да у случају да један реши да прода свој део, прво мора да понуди партнеру да га он купи. У супротном, може се десити да тај удео купи неко ко жели да у њој направи профит за себе или да је препрода, што првог партнера доводи у неповољан положај. Осим поделе одговорности, мора се прецизирати и подела прихода који ће доћи - каже Рајић и додаје да кад се на почетку односи поставе на здраву основу, после је лакше и неће бити неспоразума.
И Александар Грачанац из Сектора предузетништва у Привредној комори Србије истиче да проблеми у ортачким друштвима настају ако сви детаљи пословања нису стриктно дефинисани.
ЛАКО ГА УПИСАТИ, А ТЕШКО ЗАВРШИТИ: Овај факултет ће вам донети СИГУРАН посао!
КАКО УГОСТИТЕЉИ ВАРАЈУ: Конобари нам уместо фискалног рачуна дају нешто друго, а НИСМО НИ СВЕСНИ!
- Уговором мора бити дефинисано пословање, једнаки новчани улози између ортака, располагање новчаним улогом, одлучивање о инвестицијама, расподела добити. Ако не постоји уговор, проблеми могу настати за сваку од ових ставки. Уколико један ортак повећа улог, то не значи да и други мора аутоматски да га повећа, један може желети да инвестира, други не - каже Грачанац.