ОПАКИ ВИРУС НАПАДА РЕГИОН : Да ли је Србија следећа на удару?
Хрватска и Бугарска се увелико суочавају са новим видом сајбер-криминала.
Хоћемо ли се ускоро као наши суседи Хрвати и Бугари суочити са новим видом сајбер-криминала тзв. "ransomware" програмом? Реч је о злоћудном програму који функционише тако што шифрира и закључава датотеке на вашем рачунару и онемогућава приступ истима и онда од вас захтева да своје податке поново откупите. То се недавно догодило и једној Београђанки.
- Била сам веома узнемирена када сам схватила да не могу да приступим појединим фајловима на свом мејлу јер су на њих стављене шифре. Ускоро сам добила мејл од хакера који су тражили да откупим своје документе у биткоинима.
Према извештају ИТ компаније Kaspersky Лаб, број корисника интернета који се сусрео с нападима ransomwarea се удвостручио у трећем кварталу 2016. године, а међу пет најугроженијих држава нашле су се и две суседске - Бугарска и Хрватска.
Главни покретач раста броја нападнутих корисника био је Trojan-Downloader.JS. Cryptoload – група downloadera писаних JavaScript језиком, способних за преузимање различитих група крипто ransomwarea. Најраспрострањенији међу њима у трећем кварталу били су ЦТБ-Лоцкер , Locky i CryptXXX .
Како фирме данас улажу пуно средстава за заштиту да би на време откриле нове облике ransomwarea, криминалци морају избећи откривање стварањем све више нових модификација својих злоћудних програма. То је и даље једна од најопаснијих претњи приватним корисницима и фирмама, а број нападнутих корисника интернета и облика вируса се свакодневно умножавају.
Додатни проблем представља то што су трошкови развоја овог хакерског програма релативно ниски. Са друге стране уколико овај програм успе да зарази ваш рачунар, хакери би могли да задовољно трљају руке.