Осигурање усева и плодова важно за егзистенцију полјопривреде у целини
„Дунав осигурање“ је у селу Станина Река код Ваљева организовало шесту едукативну радионицу „Жене у агробизнису“.
Том приликомна представљене су бројне погодности осигурања за пољопривреднике, који кажу да без осигурања данас нема живота у пољопривреди пошто све више имају проблема са природним непогодама.
Мноштво окупљених пољопривредних произвођача и носилаца пољопривредних газдинстава, као и мештана тог краја, показало је заинтересованост за осигурање.
Директорка Главне филијале Ваљево „Дунав осигурања“ Светлана Томић је, у пољопривредном газдинству Снежане Јевтић, представила понуду Компаније у области осигурања пољопривреде – воћа, плодова, усева и животиња, као и осигурање имовине.
Из богате понуде услуга „Дунав осигурања“ за осигуранике у Колубарском округу, према њеним речима, издвајају се осигурање усева и плодова – ратарских и повртарских, а нарочито воћарских култура, чија је производња доминантна на том подручју.
Годишња премија осигурања за ратарске културе, у зависности од врсте културе и просечног приноса по једном хектару, креће се од 4.020 динара за хектар кукуруза до 3.050 динара за хектар пшенице.
Фабрика под ведрим небом треба да буде осигурана
Директорка ГФО Ваљево Светлана Томић је додала да је једна од битних погодности то што Министарство пољопривреде свим регистрованим пољопривредним газдинствима која су у текућој години закључила и исплатила премију осигурања у целости одобрава субвенцију од 45 одсто.
„Наша Компанија је давно препознала потенцијал пољопривреде. Фабрика под ведрим небом треба да буде осигурана“, нагласила је Томић и додала да се „Дунав“ оријентисао на осигурање усева и плодова јер је то веома важно за егзистенцију пољопривреде у целини.
„Обично се сматра да је осигурање трошак, а не потреба за економском сигурношћу, будући да улажете у нешто што поред тржишних ризика носи и ризик од природних непогода“, нагласила је Светлана Томић.
На пример, на основни пакет осигурања од града, грома и пожара кад су посреди пшеница и кукуруз не плаћа се цела премија приликом започињања производње, већ само пет одсто, а остало се намирује након бербе или жетве, односно када се оствари приход.
Она је рекла да има простора за снижавање премије ако би се омасовило осигурање у пољопривреди јер је свега шест одсто пољопривредних површина у Колубарском округу је осигурано, а све су чешће елементарне непогоде у периоду вегетације.
Што се тиче осигурања воћарских култура, може се издвојити понуда за осигурање шљива с премијом од 29.937 динара по хектару и осигурање малина с премијом од 120.582 динара по хектару, као и осигурање купина с премијом од 90.436 динара по хектару, рекла је она.
„Када говоримо о осигурању животиња од опасности угинућа услед болести, принудног клања или помора несрећним случајем, износ годишње премије за осигурање говеда (крава), на вредност грла од 150.000 динара, досеже 7.969,50 динара“, рекла је Светлана Томић.
Приликом закључења полисе осигурања за говеда Компанија, такође, одобрава попусте на број животиња.
Примера ради, за осигурање пет и више грла одобрава се попуст од 10 одсто, а за осигурање 11 и више грла попуст је 20 одсто. Такође, у понуди је и осигурање других животињских врста као што су свиње, овце...
Месечна премија око 500 динара
Главна филијала „Дунав осигурања“ у Ваљеву ове године имала је око 15 милиона динара штета, за које је одштету углавном већ исплатила.
„После катастрофалних поплава које су задесиле Колубарски округ 2014, посебан значај је добило осигурање имовине, и то како стамбених објеката и ствари домаћинства тако и пољопривредних грађевинских објеката, механизације и залиха производа у њима. „Дунав осигурање“ је креирало нову услугу за осигурање имовине физичких лица, популарно названу– ‘чувар куће’. За просечно домаћинство са укљученим ризиком од поплаве месечна премија износи око 500 динара“, навела је она.
Члан Градског већа Ваљева задужен за пољопривреду Андра Савчић рекао је Танјугу да ће тај град подржати акције националне куће „Дунав осигурање“ за пољопривреднике који су ове године претрпели огромну штету.
„Ваљево издваја позамашна средства за противградне ракете, али не можемо све да подмиримо. Ми ћемо у наредном периоду из буџета дати подстицај пољопривредницима за осигурање пољопривредне производње“, рекао је он додајући да је штета огромна због града који је чак осам пута падао.
„Веровали смо Дунав осигурању јер су домаћа кућа“
Снежана Јефтић из Станине Реке, носилац пољопривредног газдинства, каже да то домаћинство највише узгаја малину, купину и шљиву, и да су се одлучили за осигурање у „Дунаву“ пошто је то домаћа осигуравајућа кућа. Снежана додаје да им се осигурање већ исплатило, иако им је ово прва година да су осигурали производњу.
Њен муж Душко Јевтић истиче да су ове године временски услови били неповољни за пољопривреднике, али да им се вишеструко исплатило то што су се одлучили да осигурају воће у „Дунав осигурању“.
„Имали смо поверење у њих пошто је то домаћа кућа, а и раније сам користио њихово осигурање за аутомобил“, додао је он.
Петар Ранковић, пољопривредник из Станине Реке, казао је Танјугу да, такође, највише производи малину, купину и шљиву.
„Ова година није баш најбоља што се тиче цене воће у односу на прошлу, али ми морамо да радимо. Држава сада стоји иза нас и почели смо да осигуравамо производњу. Држава субвенционише 40 одсто, што је добра ствар. Раније нисмо толико ни знали о осигурању. Колико видим, без осигурања нема живота у пољопривреди“, нагласио је Ранковић.