ОВА НОЋ ЈЕ ОДЛУЧИЛА СУДБИНУ ТРЕПЧЕ: Да ли се наставља отимачина српске имовине
Косовски парламент усвојио је ноћас у другом читању закон о Трепчи.
Маратонска седница трајала је од јуче од 10. сати. Расправу и друго читање закона председник Скупштине био је заказао за 20:30, али седница је почела касније после поноћи.
Закон, поред 80 одсто власништва владе у Приштини над Трепчом, и формирања нових радних јединица, од којих би она на Северу била "Рудник са флотацијом Лепосавић-Копаоник", предвиђа и улазак владе у могућа партнерства са приватним сектором.
О закону је пред посланицима говорио косовски премијер Иса Мустафа, који је истакао да је Трепча "власништво Косова". Он је изнео детаље о томе како би Трепча требало да буде организована, потврдивши раније наводе српских представника да ће Трепча Север бити - угашена.
Пословне јединице Трепче, према овом закону, биле би Трепча флотација - Стари Трг, Рударство са флотацијом Кишница и Ново Брдо и рудник са флотацијом Копаоник - Лепосавић.
- Закон оставља могућност, након студије изводљивости, за оснивање и отварање других пословних јединица Трепче, као што су металургија олова и цинка, хемијска индустрија, као и друге, за које се процењује да имају економску рентабилност и да отварају могућности за оптимално повлачење приватног капитала, било кроз партнерство, директне инвестиције, заједничка улагања или продају акција - рекао је Мустафа.
Он је додао да ће Трепча у складу са овим законом бити организована као акционарско друштво, у којем ће главни акционар бити влада са 80 одсто акција, док ће 20 одсто акција бити власништво запослених у Трепчи.
Усвајању закона су се, са друге стране, противили посланици Српске листе наводећи да неће гласати за овај закон.
- Целокупна српска заједница која живи на Косову, као и ми, парламентарни представници Српске листе, дубоко смо уверени да ће предложени Нацрт закона о Трепчи, у чијој изради није учествовао експертски тим српске заједнице, угрозити у великој мери егзистенцијални опстанак радника Трепче и тиме практично угрозити већински српско становништво које живи у општинама где се налазе највећа налазишта руде и минерала, пратећа инфраструктура, бројни објекти од јавног интереса и стамбене јединице које су грађене на земљишту овог огромног економског гиганта - навео је председник листе Српске Славко Симић.
Он је додао и да се само приступом који би укључивао договор са српским представницима и менаџментом Трепче са Севера може пронаћи одрживо решење за комбинат и остварити "циљ економски стабилног развоја свих заједница, а самим тим и остварити дуготрајна политичка стабилност".
- Данашњи предложени Нацрт закона о Трепчи за нас, као и за српску заједницу и 3.000 радника Трепче је неприхватљив, и ми као парламентарна група инсистирамо да се питање Трепче реши кроз дијалог, а не усвајањем закона који има једнострану правну основу -навео је он.
Посланик Српске Ненад Рашић рекао је да Нацрт закона о Трепчи политички мотивисан, оценивши да ће остати мртво слово на папиру и да неће утицати на економски развој.
Рашић је нагласио да ће Нацрт закона о Трепчи, односно његово евентуално усвајање "преко колена", уништити комуникацију са Србима на северу Косова.
- Овај закон це уништити комуникацију са Србима на северу јер они никада нису добили алтернативу. Једини њихов избор је био Трепча -казао је Рашић, затраживши од премијера Мустафе да каже с ким је од Срба са севера разговарао о Флотацији 3 у Лепосавићу.
Највише критика на рачун закона изнело је опозиционо Самоопредељење, које тврди да се овим законом утире пут за продају Трепче.