АМЕРИЧКЕ ФАБРИКЕ ЗАБЕЛЕЖИЛЕ ПАД ПОТРАЖЊЕ: У фебруару изненадила само једна грана привреде!
Нове наруџбине капиталних добара произведених у САД пале су у фебруару 2021. године
Пре тога, девет месеци је трајао узастопни раст, што наговештава одређено "хлађење" пословне потрошње на опрему у првом кварталу.
ДА НАС ШТО ВИШЕ БУДЕ НА ОКУПУ: Помоћ српској дијаспори да нађе посао у Србији
СВЕ ЈЕ СТОПИРАНО! Људима у Србији масовно не раде апликације на телефону: Познато како РЕШИТИ ПРОБЛЕМ!
ДАНАС ИСПЛАТЕ ЗА НЕЗАПОСЛЕНЕ, СУТРА ЗА СТУДЕНТЕ: Академци добијају увећане студентске стипендије и кредите!
Амерички произвођачи трајне робе регистровали су у фебруару пад поруџбина од 1,1 одсто, а такође је опала потражња купаца у кључном сектору који прати пословна улагања, објавило је Министарство тровине САД.
Обим пада је изненадио економисте, а до њега је вероватно дошло због знатних поремећаја изазваних зимским мећавама које су прошлог месеца погодиле већи део земље, поврх текућих проблема у ланцима снабдевања, додаје америчка агенција.
Наруџбине у категорији производа који спадају у пословне инвестиције, такође су пале за 0,8 процената у фебруару, након солидног повећања од 0,6 одсто у јануару и 1,5 одсто у децембру.
Волатилни транспортни сектор регистровао је пад наруџбина од 1,6 одсто, при чему је потражња за комерцијалним авионима скочила за 103 одсто, захваљујући поклеклом произвођачу Боеингу, који је први пут од децембра 2019. године укњижио нето позитиван резултат поруџбина.
С друге стране, наруџбине аутомобила и ауто делова су потонуле за 8,7 процената, а уз то су бројни погони затворени због глобалне несташице полупроводника, кључне компоненте у производњи аутомобила и камиона.
Потражња за капиталним производима који нису намењени одбрамбеном сектору, изузимајући авионе, пала је за 0,9 процената, а та категорија се често користи као индикатор за процену пословних инвестиционих планова.
Економисти предвиђају опоравак у наредним месецима, будући да рачунају на повећање инвестиционе потрошње предузећа као реакцију на постепено смањење случајева корона вируса и пакет подстицаја председника Џоа Бајдена вредан 1,9 билиона долара.