Београђанин производи "пустињски цвет" на линији фронта
Београђанин Горан Мекић у Израел се доселио 1993. године и почео живот у кибуцу Маген.
Живећи у Београду није ни слутио да ће га пут одвести у Израел, а још мање да ће се бавити пољопривредом. Смејући се каже да није знао како изгледа комбајн док је живео на београдском асфалту.
РУСИ СУ АМАТЕРИ У ПИЋУ ЗА ОВУ НАЦИЈУ: Ево ко у Европи највише конзумира алкохол и НА КОМ СУ МЕСТУ СРБИ!
Прва дестинација по доласку у Израел кибуц Маген је његово одредиште где живи и данас са породицом. Кибуц Маган налази се на југозападу Израела уз сам појас са Газом на удаљености од 4,5 км, пише Агроклуб.
- Без обзира што су сукоби чести и што је кибуц у првој линији фронта, обрађујемо земљу и радимо колико нам војска дозвољава - каже Горан.
Кибуц је друштвено земљорадничка комуна са заједничком својином и демократским структурама управљања. У Израелу тренутно има око 230 кибуца, у њима живи и ради у просеку од 200 до 1000 чланова. У кибуцима данас живи свега три одсто становништва, у прошлости су кибуци имали веома важну улогу у стварању и формирању данашње државе Израел.
Основна делатност кибуца базирана је на пољопривредној производњи. Усавршавањем и усложњавањем пољопривредне производње многи кибуци почели су да се баве индустријском производњом. Данас није чудно видети кибуц који у свом власништву има фабрику или фарму крава.
Кибуц Маген има фабрику за производњу соларних панела, Маген Еко Енерџи (Маген Ецо Energy), а поред ње поседује и две ћерке фабрике од којих се једна налази у Немачкој, а друга у Америци. У корпорацији са још два кибуца послује и фабрика за производњу хлоринатора за базене, фарму крава, фабрику за амбалажу, паковање и извоз производа у иностранство.
Вучић: Верујем у најбољи резултат за Комерцијалну банку
- Јојоба или "пустињски цвет" је пустињска биљка која расте у висину до два метра. Њени плодови подсећају на маслину и садрже више од 50 % биљног уља. Биљка не захтева много улагања и наводњавања што је за производњу у нашим агроеколошким условима јако битно - наводи Горан.
Израел је водећи произвођач јојобиног уља данас у свету. Гајење јојобе заступљено је у делу Израела под називом Негев, која се налази на југу Израела, где се налази и кибуц Маген.
Специфичне одлике јојобе огледају се у опстанку и у најтежим пустињским условима и да без проблема успева без воде и више од шест месеци.
Овални листови јојобе тврди су и дебели, згуснути сивозелене боје и спречавају губитак влаге у екстремно сувој клими. Биљка расте споро и до појаве првих плодова потребно је сачекати више година. Веома је отпорна и може да издржи екстремно високе температуре, корен јојобе дугачак је до неколико метара. Дводома је биљка.
Ко положи на аутоматику, неће моћи да вози ауто с ручним мењачем
Плодови обично опадају крајем лета, а прикупљање се врши специјалним машинама патентираним у Израелу. За прикупљање плодова није потребно пуно радне снаге, прикупљане се обавља лако и једноставно.
- Са површине од око 10 ари прикупи се 300 до 500 кг плодова, док су приноси у Америци и другим земљама много нижи. Имамо чиме да се поносимо, јер су нас многи убеђивали да не постоје теоријске шансе за таквим приносом. Свакако да правилном применом хранива у исхрани биљака и наводњавањем приноси могу бити још већи - каже Горан.