ЦЕНА свиња драстично СКОЧИЛА само у претходних месец дана, ево КОЛИКО сада кошта килограм!
Свињари из Мачве кажу да су задовољни због захтева које је до сада испунило Министарство пољопривреде.
Цена свиња скочила је са 125 динара, колико је била пре месец дана, на 160 до 165 динара по килограму без ПДВ - а, кажу одгајивачи у мачванском крају, где се реализује откуп товљеника по вишим ценама.
Мирослав Сладојевић из насеља Бадовинци јутрос је продао око 200 свиња кланици Агропапук.
ОД БЕОГРАДА ДО БОРА - ДЕТАЉАН ПРЕГЛЕД ЦЕНА СТАНОВА ПО СРБИЈИ: За свачији укус, од 300 до 9.000 евра за квадрат
ОД БЕОГРАДА ДО БОРА - ДЕТАЉАН ПРЕГЛЕД ЦЕНА СТАНОВА ПО СРБИЈИ: За свачији укус, од 300 до 9.000 евра за квадрат
У ЧЕМУ ЈЕ ЦАКА? ЗАШТО ЈЕ КОД НАС ГОРИВО НАЈСКУПЉЕ? Пун резервоар у Србији 7.100 динара, а у Црној Гори 48 евра
Он је рекао Танјугу да су пре месец дана свиње продавали по цени од 125 динара плус ПДВ, а да је сада цена 165 динара без ПДВ - а.
- Цена је тренутно ок. За сада смо задовољни испуњењем захтева које смо тражили од ресорног министарства, али видећемо шта ће убудуће бити - рекао је он.
Када је у питању зарада, Сладојевић је навео да су са овом ценом на нули, док су раније имали губитке.
- Сад смо на позитивној нули, а иначе смо последњих шест, седам месеци губили 50 евра по крмету - рекао је Сладојевић који узгаја од 1.700 до 2.000 свиња.
Ранко Сладојевић из истог пољопривредног газдинства рекао је да су за сада задовољни и захвалио ресорном министру што им је изашао у сусрет.
- Хвала министру што је испунио наше жеље. Било је опасно лоше, али за сада је добро - рекао је он.
Додао је да свиње сада продаје по цени од око 180 динара са ПДВ-ом и додао да би најбоље било да цена буде 210, 220 динара како би остварили зараду.
Бојан Туфегџић из села Узвеће, који тренутно има 240 грла за продају, каже да их је раније продавао по цени од 130, 140 динара, а сада по цени од 160 динара што је, додаје, значајно боље.
- Разлика је велика и сада већ, на овој цени, можемо да се уклопимо и покријемо трошкове - рекао је он.
- Ово је нестабилан посао, често долази до великих варијација, а решење би била стабилизација тржишта, па и цене житарица - рекао је Туфегџић.
Министар пољопривреде Бранислав Недимовић рекао је прошле недеље Танјугу да се на тржишту свиња ствари мењају и да се у наредних десетак дана очекује боља ситуација, јер услед попуштања мера против короне почињу нормално да раде ресторани, као и да се наша традиционална тржишта у окружењу поново отварају.
- Тржишта на која ми пласирамо су нам поново отворена, јер нису више запљуснута јефтиним месом из Немачке и Холандије, тако да можемо да им поново приступимо, а и увек је у јуну боља ситуација него непосредно после ускршњих празника - рекао је Недимовић.
Он је прецизирао да се ради о тржиштима Босне и Херцвеговине, Македоније и Црне Горе која су три-четири месеца била праплављена великим количинама врло јефтиног меса из ЕУ
Недимовић се 30. маја састао са незадовољним одгајивачима свиња из Богатића, Шапца, Руме, Бачке Паланке и других околних места због ниских откупних цена меса и великих губитака у производњи.
Тада је договорено да се приступи изради Стратегије за развој свињарства до 2030. године, како би кроз укључивање струке и науке тај сектор био унапређен и постао значајно конкурентнији на тржишту.
Такође, договорено је да се размотри увођење прелевмана, односно додатних такси при увозу свињског меса.
Министар је тада најавио и усвајање Закона о уређењу тржишта пољопривредних производа који ће држави дати додатне могућности за интервенције приликом поремећаја на тржишту и тиме обезбедити већу подршку пољопривредницима.
Један од захтева који су одгајивачи свиња изнели током разговора са министром у Богатићу је и потпуна забрана увоза свињског меса у Србију.