ЦЕНЕ НАФТЕ ПОНОВО ПОРАСЛЕ: Већ пету недељу заредом иду узлазном путањом
Цене нафте на светским тржиштима порасле су и прошле недеље, пету заредом, јер се очекује даље смањење производње, док би потражња за нафтом требала порасти јер многе земље у свету покрећу привредне активности, с обзиром на успоравање ширења корона вируса.
На лондонском тржишту цена барела са испоруком у августу прошле недеље је порасла 7,7 одсто, на 37,84 долара, док је на америчком тржишту барел поскупео 6,7 одсто, на 35,49 долара.
У последњих пет недеља цене нафте су знатно порасле јер многе земље ублажавају рестриктивне мере уведене ради сузбијања ширења корона вируса, па се привредна активност покреће, а потражња за нафтом јача.
Вучић открио: Од 4. јуна креће исплата минималаца за предузећа
Улазак у Грчку ће зависити од аеродрома, а не од држављанства путника: ЕВО КАКО СТОЈИ СРБИЈА по том питању
Зарадио капитал у иностранству па УЛОЖИО У РОДНО СЕЛО: На отварање фабрике воде позван и председник (ФОТО)
Након оштрог пада у марту и априлу, у мају је цена барела на америчком тржишту скочила 88 одсто, што је њен рекордни месечни скок, док је на лондонском тржишту барел поскупео 40 процената, највише од марта 1999. године.
Потражња за горивом још је слаба, упркос укидању ограничења путовања која су уведена у многим земљама, кажу аналитичари.
Но, смањује се производња на шта, између осталог, указује вишемесечни пад броја активних бушотинских постројења у САД.
У петак је компанија Бакер Hughes објавила да је прошле недеље број тих постројења пао 11. недељу заредом, и то за њих 17, на само 301, најнижи ниво од 1940, од када се прате ти подаци.
Од почетка маја на снази је и договор Организације земаља-извозница нафте (ОПЕЦ) и независних произвођача на челу са Русијом о највећем смањењу производње у историји, за 9,7 милиона барела дневно.
У другој недељи јуна требало би да буде одржан редовни састанак ОПЕЦ-а и његових савезника. Саудијска Арабија и неке чланице ОПЕЦ-а разматрају продужење споразума о смањењу производње и на другу половину године, али још нису добиле подршку Русије.
У фокусу улагача биле су прошле недеље и напетости између САД и Кине, након што је кинески парламент у четвртак усвојио закон о националној безбедности у Хонг Конгу, као одговор на прошлогодишње велике протесте у тој бившој британској колонији.
КОРОНА ИХ ЛАНСИРАЛА У ОРБИТУ: Милијардери који су највише профитирали током пандемије
ВИ ДОЂИТЕ, МИ ПЛАЋАМО! РАТ ЗА СРПСКЕ ТУРИСТЕ: На списку чак и БЕСПЛАТНИ СМЕШТАЈИ, а ево шта поједини све нуде
УКРАЈИНСКА ПОЛИТИЧАРКА: За ЕУ смо само сировина - немогуће је оживети индустрију, без руског тржишта
ИБАРСКА МАГИСТРАЛА ЗАБРАЊЕНА ЗА ШЛЕПЕРЕ! Дробњак: Имамо идеју да уведемо наплату путарине за теретна возила
У СЛОВЕНИЈИ ИЗМЕЊЕНА УРЕДБА ЗА СРБЕ: Више неће морати у двонедељни карантин