ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ ЗАТРАЖИЛЕ ДА СЕ ГАС ИЗБАЦИ: Не припада зеленим инвестицијама
Избацити гасне пројекте из зелених инвестиција.
– Аустрија, Данска, Шведска и Холандија затражиле су данас од Европске уније да не означи гасне енергетске пројекте као зелене инвестиције, док Брисел покушава да финализује правила о категоризацији горива која заслужују ознаку одрживости.
Европска комисија је крајем прошле године сачинила план према којем су гас и нуклеарна енергија ожначени као зелене инвестиције, што је изазвало поделу између 27 земаља унутар блока због неслагања око тога на који начин горива треба да допринесу преласку Европе на чисту енергију.
АУСТРИЈСКИ ГИГАНТ ПРЕУЗЕО ЈЕДНУ ОД НАЈЈАЧИХ СРПСКИХ ФИРМИ: Откупљен произвођач хране за животиње који је снабдевао Европу, Азију и Америку
ОТВОРЕНА ДЕОНИЦА АУТО-ПУТА ПРЕЉИНА-ПАКОВРАЋЕ: Ево због чега су ових 11,3 километара ТОЛИКО ВАЖНИ
СРПСКЕ ИНОВАЦИЈЕ И КВАЛИТЕТИ ОТВАРАЈУ НОВА ТРЖИШТА: Уједињени Арапски Емирати и Блиски Исток задовољни високим стандардом
- Недостатак научних доказа за укључивање фосилног гаса у категорију одрживих горива требало би да наведе Европску комисију да поново размотри тај предлог - пише у заједничком писму четири земље упућеном шефу финансијских служби ЕУ, преноси Ројтерс.
Инвестиције у гас, додаје се даље, не би требало да буду означене као зелене осим ако пројекат не предвиђа емитовање мање од 100 грама угљен-диоксида по киловат сату. То је у складу са препорукама које су прошле недеље дали стручни саветници ЕУ о правилима категоризације, али је далеко ниже у односу на лимит од 270 грама по KWh из нацрта плана Комисије.
Чланице ЕУ чекају коначан предлог Комисије, који треба да буде објављен у среду.
Када буде објављен, већина у Европском парламенту или надмоћна већина коју чини од 20 од укупно 27 земаља чланица ЕУ, могла би да блокира предлог, наводи Ројтерс.
Прописи о гасу и нуклеарној енерегији одлажу се више од годину дана због дубоких несугласица у блоку.
Неке државе, међу којима су Пољска и Чешка, виде гас и нуклеарну енергију као кључне у процесу напуштања употребе угља, најпрљавијег фослиног горива. Противници, пак, наводе забринутост у погледу безбедности одлагања нуклеарног отпада и тврде да не би било кредибилно означити гас, који је фосилно гориво, као зелено.
Гас приликом сагоревања у електранама производи отприлике половину емисије ЦО2 коју генерише угаљ, али се гасна инфраструктура такође повезује са емисијом метана, гасом који јако доприноси ефекту стаклене баште.