ДАКИЋ: У борби против корупције има напретка!
Поводом Међународног дана борбе против корупције помоћница директора Агенције за борбу против корупције Катарина Дакић каже у области просвете, рада и запошљавања због непотизма
Поводом Међународног дана борбе против корупције који се данас обележава помоћница директора Агенције за борбу против корупције Катарина Дакић каже да има напретка у борби против ње, а да је корупција, према добијеним представкама грађана, највише заступљена у области просвете, рада и запошљавања због непотизма и ненаменског трошења средстава.
Дакић је у изјави за Танјуг рекла да Агенција помак види кроз већу одговорност функционера у благовременом подношењу известаја о имовини или политичких субјеката у подношењу годишњих финансијских и извештаја о трошковима изборне кампање.
Она је подсетила и да је завршена јавна расправа о Нацрту закона о Агенцији за борбу против корупције који би требало да буде усвојен до краја године.
ОН ЈЕ ДИРЕКТОР И НЕ РАДИ НИШТА: Држава му због тога сваког месеца исплаћује 3.700 евра
Агенција је након јавне расправе организовала и дебате, а Дакић каже да се у том телу надају да ће у неком наредном периоду заједно са Министарством правде сумирати закључке како би се Нацрт закона унапредио.
Како каже, новим законом Агенција би имала непосредан увид у документацију државних органа и правних лица, а био би проширен и круг лица за које је функционер дужан да пријави имовину.
Досадашњим законом имовинским картама функционера била су обухваћена и малолетна лица и супружници, а сада ће бити и пунолетна деца и родитељи ако живе у истом домаћинству.
Још једна важна новина је и да ће један функционер моћи да обавља само једну функцију.
Пропуштена прилика
До сада су функционери могли да добију сагласност Агенције за обављање друге функције, а новим законом то неће бити могуће.
- Неће више бити подношење захтева за додатну функцију коју фукционер може да обавља - појаснила је Дакић.
Она је указала да, међутим, нису у потпуности решени одређени проблеми јер у прелазним и завршним одредбама новог закона није решено шта ће бити са оним функционерима који су по важећем закону добили сагласност Агенције за обављање више функција.
Такође, каже и да је пропуштена прилика да се и рок застарелости за покретање и вођење поступка продужи на пет година како то дозвољава и Закон о прекршајима.
Подсећајући да је Агенција у јуну ове године организовала долазак међународног експерта који је урадио анализу спровођења постојећег Закона о фионансирању политичких активности, она је истакла да се кроз праксу дошло до закључка да је тај закон потребно мењати.
- Акционим планом за поглавље 23 предвиђене су измене и допуне Закон о финансирању полтичких активности тако да се надамо да ће се у блиској будућности поново покренути та прича - рекла је Дакић.
Она је подсетила да је Агенција на основу Закона о финансирању плитичких активности поднела око 400 захтева надлежним прекршајним судовима у овој години.
Влада Србије усвојила ТРИ нова правосудна закона!
- Свеукупно смо поднели више од 1.000 захтева за покретања прекршајних поступака и на основу њих имамо око 380 првостепених пресуда, односно, 180 правоснажних на основу којих смо израдили 70 решења о губитку права на средства из јавних извора - рекла је Дакић.
Како каже, највише захтева се односи на неподношење извештаја о трошковима изборне кампање и годишњих финансијских извештаја, али има и других повреда као што је неотворање посебног рачуна које су политички субјекти дужни да отворе у изборној кампањи, ненаменског трошења средстава...