Деценија стабилног раста
Пандемија није угрозила тржиште осигурања
Српско тржиште осигурања је нискоризично када је у питању прање новца и грађани не морају да брину о томе, поручено је недавно са 6. Српских дана осигурања. Код запослених у тој индустрији постоји висока свест о тој опасности и у тој области смо испред 90% чланица ЕУ, речено је на конференцији. Гувернер НБС Јоргованка Табаковић поручила је да сви кључни показатељи пословања индустрије осигурања бележе раст па се претходних десет година може назвати деценијом стабилног раста.
- Премија осигурања по глави становника износи 149 евра, а у прва три квартала ове године укупна премија, у односу на прва три тромесечја прошле године, увећана је за 12,2 посто. То је знатно више од просечне стопе која је за прва три квартла остварена у предходних 10 година. Највећи раст остварен је код имовинских осигурања, добровољног здравственог, осигурања од одговорности због употребе моторних возила и осигурања помоћи на путу, изјавила је Табаковић.
Председница УО УОС Ивана Соковић рекла је да је учешће премије осигурања у БДП 2% и да смо по том показатељу на 62. месту светске ранг листе.
- То је охрабрујуће, али морамо још доста напора да уложимо како бисмо се приближили најразвијенијим тржиштима. Због тога је нужна сарадња државе, регулатора тржишта и осигуравајућих друштава, нагласила је Соковић.
За разлику од других сектора, осигурање из пандемије излази без последица, тврди генерални секретар УОС Душко Јовановић.
- 60 посто од прикупљене премије у прошлој години, која је премашила милијарду евра, исплаћено је корисницима услуга кроз штете. Акумулирана средства, осигуравајућа друштва улажу у државне обвезнице, пословне банке и један мањи део у некретнине, нагласио је Јовановић.
После пандемије, највећи проблем за тржиште осигурања биће глобална инфлација, поручено је са скупа. Инфлација слаби куповну моћ корисника услуга осигурања па би требало очекивати пад тражње за том врстом полиса, закључено је на округлом столу који је био посвећен будућности животног осигурања. Са друге стране, расту каматне стопе што ће осигуравајућа друштва испратити па се очекује да животно осигурање са штедном компонентом добије на значају. Услов за раст тржишта животног осигурања су и порески подстицаји попут постојећих код добровољног здравственог осигурања.
Српски дани осигурања су традиционална конференција коју организује Удружење осигуравача Србије