Декларације на прехрамбеним производима: Ево на шта треба да обратите ПОСЕБНУ пажњу
Нутритивне етикете представљају брз начин да се истакну одређене хранљиве материје или састојци
На готово свим упакованим прехрамбеним производима на тржишту налази се етикета о нутритивној вредности артикла и састојцима које производ садржи. Међутим, многи и данас не знају да протумаче те декларације.
Прочитајте и:
Нутритивна декларација може да буде подељена на три главна одељка одвојена задебљаним линијама, објашњава се у тексту који потписује тим професора са Одсека за исхрану и дијететику са Универзитета у Гани, а који преноси лист Дејли График.
Информације у главном, или у прва два одељка могу да варирају од производа до производа и садрже информације које су специфичне за дати прехрамбени производ, као што су подаци о хранљивој вредности, величини порције и калоријама.
Ако вам је рачун избледео, ево како да извршите рекламацију
Трећи одељак садржи напомену са вредностима за 2.000 и 2.500 калорија уноса хране дневно. У тој напомени се дају информације о препорученом уносу важних хранљивих материја као што су масти, натријум и влакна. Она се налази само на производима у већим паковањима и не мења се од производа до производа.
Оно од чега треба почети при читању декларације јесте величина порције и број порција у паковању. Те информације се налазе одмах испод наслова "Нутритивни подаци''.
Порција је количина хране која се препоручује у материјалима за едукацију потрошача или у нутритивној декларацији коју особа треба да унесе у одређеном времену. Величина порције је стандардизована код сличне хране да би била лакша за поређење, и обично се изражава у опште познатим јединицама као што су комади и шоље. Понекад се изражава и у метричком износу, као што је број грама и милилитара који чине порцију.
Податак о калоријама нам пружа информацију о томе колико енергије садржи храна по порцији, као и колико енергије потиче из масти. Изражава се у килоџулима (кЈ) или килокалоријама (кцал). Можете да израчунате укупну енергију и енергију из масти које уносите тако што ћете број калорија помножити с бројем порција које конзумирате.
Кинески бели лук, турски лешник, пољске крушке: Ево зашто увозимо производе које и сами гајимо
Састојци су набројани по реду, почев од оног ког има у највећој количини у производу. Другим речима, састојак присутан у највећој количини се налази на првом месту на списку.
Особе са алергијом на храну треба да провере списак састојака на паковању прехрамбеног производа да би утврдиле да ли садржи састојке на које су алергичне. Такође је важно проверити списак састојака да бисте видели да ли испуњава ваше друштвене, културолошке или религиозне захтеве.
Дневна вредност је стандардни водич за особе које уносе 2.000 калорија сваког дана. Ваша дневна вредност може бити већа или мања од 2.000 калорија.
Дневна вредност у процентима (% ДВ) служи да се утврди да ли порција хране садржи много или мало одређеног хранљивог састојка за особу чије дневне енергетске потребе износе 2.000 калорија.
Бирајте храну са најмањим процентом дневне вредности (пет посто или мање) за транс масти, засићене масти, холестерол, натријум и шећер. Превелика количина ових састојака може да повећа ризик од многих хроничних болести као што су висок крвни притисак и срчане болести.
Нутритивне етикете представљају брз начин да се истакну одређене хранљиве материје или састојке који интересују потрошача. Обично се налазе на предњој страни паковања и дизајниране су тако да привуку и омогуће потрошачима да брзо донесу одлуке о производима без обавезног читања декларације.
Систем декларисања на предњој страни паковања (ФОП) користи шему боја на семафору да би упозорио потрошаче на количину хранљивих материја (које треба конзумирати умерено) у прехрамбеним производима. Те хранљиве материје су укупне масти, засићене масти, холестерол, шећер и со.
Производ који садржи висок ниво ових хранљивих материја се означава црвеном бојом, жута означава умерен ниво а зелена низак. Ипак, потрошачима се саветује да користе проценте да би видели да ли је ознака на етикети тачна или не, наводи се у тексту и препоручује да купујте упаковане производе са нутритивним декларацијама на језицима које можете да читате и разумете.