Десила вам се САОБРАЋАЈНА НЕЗГОДА ван Србије: Ево како да НАПЛАТИТЕ ШТЕТУ у иностранству
Корисни савети
Од полиције треба затражити потврду о оштећењу возила, која можда затреба приликом повратка у Србију, односно изласка из државе у којој се незгода догодила. Потврда се може добити на основу Европског извештаја о саобраћајној незгоди у најближој полицијској станици.
Прочитајте и:
Инсистирајте да полиција изађе на место незгоде и састави записник
- Европски извештај се попуњава ако нема услова да полиција изађе на место незгоде, ако нема повређених или ако је обострана процена учесника да је у питању мања материјална штета. Код попуњавања треба обратити пажњу на део који се тиче околности настанка незгоде и пресизност података који уноси друга страна – регистарске ознаке, број полице АО и назив осигуравајућег друштва код кога је то возило осигурано, поручују из УОС и подсећају да треба фотографисати и место незгоде.
Из Удружења саветују и да се записник о штети на возилу уради у држави у којој је дошло до судара у овлашћеној агенцији или у осигуравајућем друштву. Записник може бити израђен и у Србији, уз напомену да тада постоји могућност да оспоравања штете у одређеној мери од стране друштва које је крајњи платилац.
Ако има повређених, из Удружења осигуравача Србије кажу, да медицинску документацију треба набавити што пре у најближој медицинској установи.
Захтев за накнаду штете подноси се осигуравачу возила које је изазвао судар, директно у посећеној држави или из Србије, лично или преко посредника. Уз захтев трева предати што више документације која прати незгоду: полицијски или Европски извештај о незгоди, записник о штети на возилу, рачуне о поправци, медицинску документацију, копије докумената штетника…
Уколико је незгоду у једној земљи проузроковало возило из треће државе, захтев с еможе поднети Бироу зелене карте државе у којој је настала незгода.
Уговори са бироима Грчке, Турске…
Удружење осигуравача Србије је са националним бироима Грчке, Турске, БиХ, Црне Горе, Хрватске, Словеније, Швајцарске, Луксембурга и Македоније потписало споразум о заштити посетилаца. Споразум предвиђа да се оштећени по повратку у матичну земљу, обрати свом националном Бироу зелене карте, који ће му омогућити брже прикупљање података и свих информација потребних за остваривање права на накнаду штете. До сада су оштећени то радили сами.