Долар потонуо на НАЈНИЖИ НИВО ОД СРЕДИНЕ МАРТА!
Евро је достигао на јучерашњем трговању 11-недељни максимум према уздрманом долару, пошто инвеститоре и даље држи нада у глобални економски опоравак, јавља Ројтерс.
Оптимизам на валутним тржиштима још увек траје упркос расту забринутости због америчко-кинеских тензија и масовних протеста широм Сједињених Држава због смрти Афроамериканца Џорџа Флојда у полицијском притвору.
НОВА ОДЛУКА ВЛАДЕ: Од 1. јула важе УВЕЋАНЕ АКЦИЗЕ на гориво
Оваквим возовима стизаћемо до Новог Сада за 25 МИНУТА: Јуриће 200 на сат, БРЗА ПРУГА ће ићи и на југ (ФОТО)
ПРИЈАВА ДО ПЕТКА: Познато кад ће 100 евра од државе добити сви пријављени грађани
Трговци се ипак надају да ће централне банке наставити да купују државне обвезнице и друге финансијске активе како би заштитиле своје економије од последица пандемије корона вируса. Очекује се да ће, на пример, Европска централна банка у четвртак донети одлуку о повећању средстава за око 500 милијарди евра у оквиру свог Пандемијског програма ванредних куповина вредног 750 милијарди евра.
Банка Јапана, ЕЦБ и Федералне резерве повећале су своје билансе стања за 10, 20 и 70 одсто од почетка ове године, каже Кит Џукс, макростратег у Сосијете Женерал банци.
Евро се трговао на затварању азијских берзи за 1,1118 долара, што је пораст од 0,4 процента у одосу на претходни дан, након што је претходно забележио ниво 1,1185 долара, највећи од 17. марта.
Амерички долар је пао према канадском долару на тромесечни минимум од 1,3503, закључивши трговање с губитком од 0,4 процента. Такође је ослабио према аустралијском долару, који је порастао на 0,6852 америчких долара, на највиши ниво од 24. јануара.
Сигурни јапански јен је склизнуо за 0,1 одсто у односу на амерички долар, на 109,71 јена.
Према корпи шест главних валута, долар је потонуо на најнижи ниво од средине марта, при чему се доларски индекс спустио на 97,44 поена пре него што се стабилизовао на 97,82 поена.
Индекс је изгубио око пет одсто вредности у односу на максимум забележен у марту, када је паника због пандемије Ковид-19 захватила светска финансијска тржишта и изазвала јагму за доларом као сигурним уточиштем међу инвеститорима.
Расположење за тржишним ризиком је јуче мало пољуљала "Блумбергова" вест да је Кина наложила државним компанијама да зауставе куповину соје и свињетине из САД-а, што је изазвало бојазан да би трговински споразум између две највеће светске економије могао да буде угрожен.
Касније се, међутим, показало да су кинеске државне компаније купиле најмање три карга америчке соје у понедељак, и то после тврдњи извора у Кини да им је влада рекла да обуставе куповину.
Што се тиче осталих валута, британска фунта је ојачала на једномесечни максимум према долару, на 1,2567, након информација да ће Лондон можда бити спреман на компромис с Бриселом у погледу риболова и трговинских правила ако Европска унија прихвати да повуче своје првобитне захтеве везане за ова питања.