ЕУ НАЈАВЉУЈЕ РЕГУЛАЦИЈУ И ОПОРЕЗИВАЊЕ КРИПТОВАЛУТА: Пет земаља тражи нова строга правила!
Немачки министар финансија Шолц подсећа да само Европска централна банка има дозволу за издавање валута
На неформалном састанку Савета за економска и финансијска питања у Берлину са министрима финансија држава чланица ЕУ разговарано је о ефикасном и поштеном опорезивању и изазовима које представља дигитализација 21. века.
ТУРСКА ШАЉЕ ПОЈАЧАЊЕ НА ЦРНО МОРЕ: Запловио други брод (ВИДЕО)
ПОЛА ГОДИНЕ ОД ПРОГЛАШЕЊА ПАНДЕМИЈЕ: Ко су највећи губитници, а ко је највише профитирао?
ВОЛ СТРИТ У ПАДУ ДРУГУ НЕДЕЉУ ЗАРЕДОМ: Ево зашто акције иду наниже
Немачка, Француска, Италија, Шпанија и Холандија од Европске комисије захтевају строжа правила за криптовалуте, попут Фејсбуковог пројекта Либра, рекао је немачки министар финансија Олаф Шолц на маргинама неформалног састанка. Нагласио је да они задржавају право забране таквих валута, преноси портал СЕЕбиз.
- Постоји једноставан принцип: само централна банка, Европска централна банка, може имати дозволу за издавање валута - цитирала је Шолца немачка новинска агенција ДПА.
Он је нагласио да пројект Либра не би смео угрозити овај принцип. Према његовим речима, пет земаља је врло забринуто и чека предлоге Европске комисије у вези с јасним правилима, која би посебан нагласак ставила на превенцију тероризма и прање новца.
Критике Либре и сличних пројеката од самог почетка су долазиле од влада, централних банака, регулатора и супервизора финансијског система, као и од технолошких стручњака из целог света. Међу најгласнијим владама су Француска, Немачка и Италија, које су прошле јесени најавиле мере за блокирање Либре.
Страхови неких земаља од прања новца су неутемељени. Неколико студија открива да су највећи проблем на овом подручју традиционалне фиат валуте. Недавно истраживање међународног међубанкарског система SWIFT такође је показало да је улога криптовалута у прању новца често претерана.
Аналитичари пишу да је прање новца и даље један од најозбиљнијих проблема глобалног финансијског система. Само у Сједињеним Државама, према УН, фиат валуте перу између 800 милијарди и 2 билиона долара годишње. Криптовалуте заузимају изузетно мали удео овог "тржишта".
- Откривени случајеви прања новца уз помоћ криптовалута остају релативно мали у поређењу са обимом прања новца традиционалним методама - истиче се у студији.
Према SWIFT-u, криптовалуте ретко перу чак и новац стечен сајбер нападима и изнудама. Традиционалне методе, као што су готовинске фирме или трговина дрогом, чешће се користе.
Очекује се да ће Брисел овог месеца представити предлоге за регулацију криптовалута.
НИШ ДОБИЈА СКИЈАЛИШТЕ: Грађани би ускоро могли да уживају на Каменичком вису
БЕНЕФИТИ ВАШИНГТОНСКОГ СПОРАЗУМА: Којим енергетским потенцијалима ће се окренути Србија?
"Србија спремна за други талас епидемије": Министар Недимовић обећава да нико неће бити остављен на цедилу
ЦРНИ БИЛАНС У ЦРНОЈ ГОРИ: Без посла због короне остало више од 40.000 људи, овој град на мору трпи НАЈВЕЋУ ШТЕТУ
ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО ИЗГЛЕДА НАЈБОГАТИЈЕ СЕЛО НА СВЕТУ: Ни један становник нема испод 250.000 долара на рачуну (ВИДЕО)