ЕВРОПА НА РУБУ ЕКОНОМСКЕ КАТАСТРОФЕ ЗБОГ УКРАЈИНЕ! Могућа су два сценарија, а ниједан не доноси добро
Србија истовремено несташице још није видела.
Месец и по дана након што је почео рат у Украјини, економски удари све су јачи по целом свету.
МОМИРОВИЋ ЗАДОВОЉАН РЕЗУЛТАТИМА: ''Наставком изградње инфраструктуре обезбеђујемо Србији стабилну будућност''
НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА ОД ДАНАС У СРБИЈИ: Познато колико ће коштати БЕНЗИН И ДИЗЕЛ
ЈОШ ЈЕДНО ПОСКУПЉЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ - ГЛАВНИ КРИВАЦ КРИЗА У УКРАЈИНИ: Драстичан скок у односу на прошлу сезону!
Инфлација у многим, чак и најразвијенијим економијама, обара све могуће рекорде, камате расту, многи немају да купе ни основне животне намирнице, струја и гас све у скупљи... Још дубља криза неспорно би довела до јачања инфлације и оштрог пада животног стандарда, тврде економисти.
Санкције с обе стране увелико су на снази, а најављују се и нове.
Свих 27 чланица Европске уније одобриле су нове ударне пакете, које укључују ембарго на увоз руског угља, дрвене грађе и вотке. Санкције обухватају и замрзавање средстава неколико руских банака, а најава је да би могла уследити и потпуна забрана увоза свих фосилних горива из Русије.
Оцена је да Русија иде ка највећој рецесији од распада Совјетског савеза - само претходних недеља замрзнуто је више од 358 милијарди долара руског новца и 30 милијарди евра имовине.
Амерички председник Џо Бајден рекао је да ће економске санкције "вероватно избрисати задњих 15 година руског напретка". Министарка финансија САД Џенет Јелен додала је да би потпуна забрана извоза руске нафте, довела до "огромног повећања" цена на светском тржишту.
Истовремено, поскупљења и несташице све јаче ударају на стандард грађана широм Европе. Инфлација је у Белгији и Чешкој достигла 8,8 одсто, Пољској 8,7 одсто, у Естонији је 11, Литванији 14 процената, Србији и БиХ 8,8... У Турској је преко 60 одсто!
У преводу, хлеб је у Хрватској од ноћас 3 евра, у Милану га већ неко време плаћају више од 5 евра, брашно и уље одавно је тешко наћи да рафовима по Аустрији, Немачкој, али и суседним земљама...
Гас је у Хрватској поскупео 14 одсто, струја скоро 10... Грчки радници започели су штрајк широм земље због, како кажу, продубљивања кризе, раста цена, смањених прихода, ометања рада трајектног саобраћаја...
Србија истовремено несташице још није видела, поскупљења има, али се у односу на многе друге земље добро држимо.
Многе земље већ озбиљно разматрају ревидирање својих економских политика. Своје економске планове ревидираће и наша земља, потврдио је председник Александар Вучић.
- Надам се само ревидирању. Дојче Банк је изашла са проценама за Немачку и предвиђају рецесију за целу идућу годину. Предвиђају буквално пакао за целу годину. Мислим да не може да буде горе од прве године пандемије, али не могу да искључим ни ту могућност. Ако дође до отвореног оружаног сукоба запада и Русије онда "пиши све пропало". Само да живе главе сачувамо - рекао је председник.
Професор на Економском факултету у Београду Љубодраг Савић каже да управо гледамо рат између запада и истока и да ће највеће жртве бити Украјина, Русија и ЕУ.
- Русија ће да претрпи велику штету и економски ће бити гурнута уназад бар једну деценију. С друге стране, у ЕУ трошкови ће драстично да расту, пренствено енергената. И евро ће бити страховито погођен, а не би ме изненадило и да се изједначи са доларом што је већ виђено. ЕУ истовремено губи трку у конкурентности и сценарио који је неминован је страховит пад животног стандарда - упозорио је Савић.
Говорећи о инфлацији он је додао да ће је свет гледати још неколико година.
- Рашће сигурно. Цене никако не могу да остану на овим ниовима - рекао је.
Кључно питање биће још дакле дуго: "Може ли се без руског гаса и нафте, али и без пшенице којом Русија и Украјина снадбевају цео свет?" Украјина и Русија извозе 30 одсто укупног светског извоза пшенице. Највећи су и извозници сунцокрета и сунцокретовог уља (Русија 39 одсто, а Украјина 18.
Русија је и један од највећих добављача енергије на свету. Она је други највећи извозник сирове нафте на планети, после Саудијске Арабије и највећи извозник природног гаса, далеко испред другопласираног Катара.
Око 175 милијарди кубика, односно 40 одсто гаса и 30 одсто нафте, на годишњем нивоу, Европа увози из Русије.