ДА ЛИ У ЕВРОПУ СА КАРАНТИНОМ ДОЛАЗИ И НОВА РЕЦЕСИЈА? Економисти изнели своје ставове
Бруто домаћи производ (БДП) Европске уније порастао је за 12,1 одсто у периоду од јула до септембра
После поновног увођења карантинских мера у Европи, економисти предвиђају повратак европске привреде у рецесију. Овога пута, пад привреде ће бити нешто блажи него пролетос, али већ има наговештаја да би Европа могла бити највећи губитник пандемије у поређењу са Кином и САД.
ТЕСЛА НА ИВИЦИ БАНКРОТА? Маск дели отказе, инвеститори врше притисак
ЗЛАТО ИЗГУБИЛО СЈАЈ ЗА ИНВЕСТИТОРЕ: Државе ипак иду против тог тренда и пуне своје залихе!
Након рекордног раста БДП-а у трећем тромесечју, Европа ризикује поновно враћање у рецесију, јер строге мере ограничења усмерене на сузбијање другог таласа корона вируса брзо доводе до окончања ионако крхког опоравка, указује CNN.
Бруто домаћи производ (БДП) Европске уније порастао је за 12,1 одсто у периоду од јула до септембра, саопштила је недавно агенција за статистику Еуростат, додајући да се у 19 земаља које користе евро, БДП повећао за 12,7 одсто. Раст, који је уследио након великог пада у другом тромесечју био је највећи од 1995. Европска економија је и даље за око четири одсто мања него што је била крајем септембра прошле године.
У Француској је већ започео "други пад", након рекордних 18,2 одсто пораста БДП-а у трећем тромесечју, а изгледи за значајан опоравак 2021. "нагло опадају", сматрају стручњаци. Немачка привреда порасла је за 8,2 одсто између јула и септембра, али је за 4,2 одсто мања у односу на исти квартал прошле године. У Шпанији, где је БДП у трећем тромесечју порастао за 16,7 одсто, економија је за 8,7 одсто мања у односу на исто раздобље 2019. године, док је у Италији у трећем тромесечју економија одскочила за 16,1 одсто, али је за 4,7 одсто мања него лани.
СРПСКИ СРЕДЊОШКОЛЦИ ПРВАЦИ БАЛКАНА: Млади математичари освојили шест медаља
НОВИ ПАКЕТ ПОМОЋИ ТУРИЗМУ: Субвенције државе за део премије осигурања
Слепе улице Брисела
На папиру, европска економија делује као да се извлачи из кризе, посебно након рекордног раста у трећем кварталу. Али слике из Париза, Мадрида и Франкфурта показују другачије стање. Кафићи се затварају, позоришта отказују представе, а градске улице поново изгледају као у марту, пише Њујорк тајмс, истичући како мерама затварања Европа ризикује нови економски пад.
Док власти у Европској унији очајнички желе да спрече пораст броја заражених, истовремено улажу напоре у проналажењу начина за подршку незапосленим радницима, како би спречиле банкрот ресторана и других фирми. ЕУ је обећала 750 милијарди евра помоћи и недавно је продала обвезнице како би помогла у плаћању програма подршке. Али, додаје лист, због "политички слепе улице у Бриселу", новац тек треба да дође до људи и фирми којима је потребан.
Нове мере ограничења које уводе земље широм Европе покренуле су низ нових прогноза економског раста које су углавном лошије у односу на ранија предвиђања, истиче Фајненшл тајмс. Лист наводи како се сада очекује да ће се економија еврозоне у последњем кварталу ове године смањити за 2,3 одсто.
Упркос порасту случајева заразе нове мере уведене широм Европе су мање строге од оних изречених у пролеће, док су фирме боље припремљене да се носе с поремећајима. То значи да економисти очекују да ће нови економски пад ипак бити блажи него пролетос, у првој половини године привредна производња еврозоне пала је за 15 одсто.
Заостатак за Кином и САД
Иако се очекује да економски пад еврозоне неће бити толико дубок као у априлу, тренутне прогнозе указују да би Европа временом могла постати један од најслабијих делова светске економије и у заостатку за САД и Азијом, оцењује Волстрит џурнал. Кина се већ вратила на ниво пре пандемије, САД је за 3,5 одсто испод тог прага, док еврозона заостаје с 3,7 одсто.
"Барклиз рисрч" процењује да ће се америчка економија вероватно вратити на ниво од пре пандемије у последњим месецима следеће године, док ће велике европске привреде морати да причекају до 2023. године.
- Можда је прерано Европу назвати главним губитником ове Ковид кризе, али за сада изгледа да ће четврти квартал бити гори за Европу - рекао је Кристијан Келер, главни економиста из Барклиза.