ДА ЛИ МОЖЕМО ДА СЕ ОДРЕКНЕМО ГАСА, И КОЛИКО БРЗО: Енергетска криза све јаче тресе свет - њено решење главна тема Самита ЕУ
Статистика показује да Европска унија увозом покрива 97 одсто потребне нафте и 90 одсто гаса.
Данас и сутра се одржава Самит Европске уније, а главна тема је решење енергетске кризе. Уочи Самита, председница Европске комисије позвала је чланице Уније да смање зависност од природног гаса. Русија истовремено позива Немачку да што пре изда цертификат за гасовод "Северни ток 2" који може да побољша снабдевање гасом.
Српски стартап "Joberty" најбољи на Gitex Футуре Старс у Дубаију
МА КАКВА КРИЗА, ЗА СРБИЈУ НЕМА ТОГА! ММФ ЈАСАН: Повећана пројекција привредног раста Србије!
НОВО ПРИЗНАЊЕ ЗА СРПСКУ ЕКОНОМИЈУ: Бечки институт поправио прогнозу привредног раста наше земље!
Статистика показује да Европска унија увозом покрива 97 одсто потребне нафте и 90 одсто гаса. А председница Европске комисије подсећа да се обновљива енергија може произвести и у домаћинству и позива чланице да се одвикавају од гаса и убрзају прелазак на чисту енергију како би Унију учинили енергетски независном.
- Прелазак на чисту енергију није само од виталног значаја за планету. Он је кључан за нашу економију и за отпорност на ценовне шокове енергије. Дакле, Европа се данас превише ослања на гас. Увозимо 90 одсто гаса и то нас чини рањивима. Одговор је у диверзификацији добављача - рекла је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
Очигледно је да Европска унија не одустаје од свог "зеленог договора". То значи - 2050. без фосилних горива из којих Унија данас обезбеђује 40 одсто струје. Половина тих киловата је управо из гасних централа. Стручњаци оцењују да је брзо одрицање од гаса нереално.
- Северни ток 2' који би требао практично да удвостручи капацитете гаса из Русије у Европу ће првенствено бити од великог значаја за ту производњу са једне стране. ли са друге стране смо сведоци тих геостратешких игара, односно покушаја Европе да смање увозну зависмност од Руског гаса који сада у укупном увозу доминира негде са 40 процента - навео је Жељко Марковић, руководилац за енергетику и ресурсе у "Дилојту".
Истовремено, Русија је и званично позвала Немачку да нови гасовод "Северни ток 2" сертификује пре рока. Гасовод има две цеви које их спајају испод Балтичког мора а једна је спремна за испоруке које би, кажу, ублажиле тренутне енергетске тензије.
Иако је изграђен и поред америчког противљења, око "Северног тока 2" још нема сагласности ни међу чланицама Европске уније, што кочи његову сертификацију.
- Северни ток 2' може се попуњавати само са 50 посто капацитета јер 'Норд стрим' може бити оператор само 50 посто капацитета а преосталих 50 постоо неко други, јер 'Норд стрим' је и власник гаса и власник гасовода а то је у супротностима стандардима Европске уније са тим чувеним, 'Trećim енергетским пакетом - казао је економиста и бивши дипломата Срећко Ђукић.
Да је тешко наћи брзо одрживо решење за кризу која дрма читав свет - показује и занимљиви предлог словеначке посланице у Европском парламенту Тање Фајон. Каже да је Европа на ивици енергетске кризе и да је потребан "европски енергетски Маршалов план и стратешке резерве које ће спречити шпекулације и обезбедити стабилно снабдевање".