ГЛОБАЛНА ЕКОНОМИЈА УПРКОС ПАНДЕМИЈИ РАСТЕ: Ово свет није видео последњих 80 година!
Светска тржишта у успону
Светска банка очекује раст глобалне економије од 5,6 одсто у 2021. години, што је најбржи раст након рецесије у последњих 80 година, углавном захваљујући снажном опоравку неколико водећих економија света.
КОМЕ ПРВОМ ИДЕ ПОМОЋ ЗА ВАКЦИНИСАНЕ: У среду почиње исплата 3.000 динара!
ПОДРШКА НАЈСТАРИЈИМА НИКАД ВЕЋА: Погледајте СПИСАК следовања пензионерима у наредном периоду
ЗАШТО БЕЧЛИЈЕ СВЕ МАЊЕ ВОЗЕ АУТОМОБИЛЕ? Нови тренд залудео аустријску престоницу
Међутим, многа тржишта у успону и економије у развоју и даље ће се борити с пандемијом ковид-19 и њеним последицама, наводи Светска банка у новом извештају "Глобални економски изгледи, јун 2021".
Овај међународни кредитор процењује да ће светски бруто домаћи производ (БДП) у 2022. години порасти по стопи од 4,3 одсто, након чега ће у наредној години успорити раст на 3,1 проценат.
Упркос опоравку, глобална производња до краја ове године биће за око 2 процента испод нивоа пре пандемије, наводи се у извештају.
Губици дохотка по становнику неће бити смањени до 2022. године у око две трећине тржишта у успону и земаља у развоју, процењује Светска банка.
Додаје да су међу економијама са ниским приходима, где вакцинација заостаје, ефекти пандемије преокренули раније позитивне резултате смањења сиромаштва и погоршали несигурност и друге дугогодишње проблеме.
Иако постоје позитивни знаци глобалног опоравка, пандемија наставља да ствара сиромаштво и неједнакост међу људима у земљама у развоју широм света, наводи председник Групе Светске банке Дејвид Малпас.
Глобално координирани напори су, каже, од суштинског значаја за убрзање дистрибуције вакцина и ублажавање терета дуга, посебно у земљама са ниским приходима.
- Како се здравствена криза буде смиривала, креатори политике ће морати да се баве решавањем дуготрајних последица пандемије и предузму кораке за подстицање зеленог, отпорног и инклузивног раста, истовремено штитећи макроекономску стабилност - поручује Малпас.
Када је реч о водећим економијама света, Светска банка предвиђа да ће раст САД ове године достићи 6,8 процената, као резултат огромне фискалне подршке и ублажавања пандемијских мера ограничења.
Раст у другим развијеним економијама ће такође ојачати, али у мањој мери. Међу тржиштима у успону и економијама у развоју, очекује се да ће Кина ове године забележити привреднун експанзију од 8,5 одсто, услед "ослобађања" потражње која је током пандемије била спутана мерама локдауна.
Еврозону, према новим прогнозама, ове године очекује раст од 4,2 одсто, а наредне од 4,4 процента.
Предвиђа се да ће економије у успону и земље у развоју заједно забележити раст од 6 одсто ове године, подржан већом потражњом и повећањем цена сировина које извозе. Међутим, опоравак у многим земљама, упозорава се у извештају, спутаће поновно оживљавање корона случајева, заостајање са спровођењем вакцинације, као и повлачење мера државне подршке у неким случајевима.
Ако се изузме Кина, привредни опоравак ове групе земаља износиће скромнијих 4,4 одсто, додаје се у извештају.
Раст у економијама са ниским приходима биће најспорији у последњих 20 година, не рачунајући пандемијску 2020. годину. Државе са ниским приходима ће, према Светској банци, ове године забележити раст од 2,9 процената, након чега ће наредне године убрзати привреду експанзију на 4,7 одсто.