ГРАЂАНИ ПАЖЊА: Ко не пријави имовину, плаћа порез 75 одсто
Сви ви који сте на сумњив начин стекли богатство, припремите се.
Прва верзија Закона о пореклу имовине већ је спремна и ускоро се очекује јавна расправа о том важном документу.
Иако најављиван више пута у последњих 15 година, ниједна власт до сада није донела закон којим би се проверавала имовина стечена последњих деценија.
НИКАД БРЖЕ ДО СТАНА У СРБИЈИ: За 100 динара постаните власник стана
Сви ви који сте на сумњив начин стекли богатство, припремите се. У ствари, будите бар на опрезу, јер је провера имовине најављивана бар десетак пута од 2000. године.
Сви, од демократских просветитеља после 5. октобра, преко збратимљених демократа и социјалиста касније, па до напредњака последњих година, најављивали су закон. И за сада ниста. Министарка правде Нела Кубуровиц сада каже - Закон ће бити донет.
- Вршиће се унакрсно испитивање, односно да ли имовина коју поседујете одговара вашим приходима у току године и ономе што сте пријавили Пореској управи, објашњава Кубуровић.
- Закон јесте пре свега порески, односно санкција је већи порез него да сте уредно пријављивали све оно што имате, објашњава она.
Луксузни Ауди, кућа којом се не би постидео ни неки успешни пословни човек на Западу, а кад погледате зараду - минималац. И тако годинама.
Некадашњи члан Одбора Агенције за борбу против корупције Зоран Стојиљковиц каже да се то питање већ неколико пута са негативним предзнаком налазило у извештајима Европске комисије о Србији.
- Ту ће се нешто донети, то значи да ми нисмо имали снаге да сами решимо тај сопствени коруптивни демократски дефицит него нам треба учитељица, каже Стојиљковић.
УКЛЕТИ СТАНОВИ У СРБИЈИ: Продају се за мале паре, а нико их неће - ево и зашто!
Министарка каже да се сада иде до краја и да неће пролазити трик са пребацивањем имовине на друга лица. Ако не пријавите имовину, рачунајте на порез од 50 или чак 75 одсто на такву имовину.
- Имате и повезана лица, наравно, код којих се врши провера имовине. Да ли су то најужи чланови породице, тако да и та имовина ће свакако бити предмет посматрања, истиче министарка.
Истраживач Транспарентности Србија Златко Минић, међутим, упозорава да су и постојећи закон били довољни, ако постоји одлучност државе да истражи порекло имовине.
- За те четири и по године Закон о пореклу имовине се није нашао ни у једном стратешком акту или Акционом плану који су у међувремену усвајани, који се тичу борбе против корупције и европских интеграција”, каже Минић.
С друге стране, за Стојиљковића је спорно правило о обрнутом терету доказивања.
- Ми вас осумњичимо, да не кажем оптужимо, а ви онда доказујете да сте невини у читавој причи, сто је супротно класичној правној процедуре, рекао је Стојиљковић.
Јавна расправа о закону о пореклу имовине трајаће 45 дана, након чега се очекује да га Влада усвоји и пошаље предлог Скупштини Србије.