Грађани, више нема забуне! Разрешене дилеме: Стигли одговори на 15 КЉУЧНИХ ПИТАЊА о 100 евра које даје држава
За једнократну државну новчану помоћ од 100 евра, пријавило се близу 4,2 милиона грађана.
Новац је до сада добило око два милиона људи, пријава траје до 5. јуна, а последњи рок за исплату је 7. јун.
Како да знам да ми је пријава прихваћена?
Ако при провери статуса пријаве за 100 евра грађанин добије поруку да је све у реду са пријавом, то значи да су унети подаци о физичком лицу прошли неопходне валидације, и да физичко лице задовољава услове прописане Уредбом, односно да је реч о држављанину Републике Србије, да има активно пребивалиште и важећу личну карту.
Грађани који нису обавештени од банке да им је уплата легла на рачун, у два корака могу да провере да ли је новац уплаћен. Прво, потребно је да посетите сајт: https://idp.trezor.gov.rs/. На овом сајту постоји опција "Провера статуса пријаве". Потребно је да убаците своје податке ЈМБГ и број личне карте и добићете обавештење да ли вас новац очекује или не.
ИЗВРШИТЕЉИ ОТИМАЈУ И 100 ЕВРА ПОМОЋИ! Грађане изненадила ПРИНУДНА НАПЛАТА, само су ВРЕБАЛИ ТРЕНУТАК
КОМПЛЕТАН ВОДИЧ КРОЗ УПИС НА ФАКУЛТЕТ: Све што треба да знате на једном месту! Објављене и цене школарина
НОВА ПРАВИЛА ЗА ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ: Објављено 12 правила које сваки туриста мора да поштује!
Зашто некоме ко се пријавио првог дана још увек није легао новац?
Редослед исплате не зависи од дана када је неко поднео пријаву за новчану помоћ, већ од тога у којој банци је пријавио рачун.
Министарство финансија, практично, доноси одлуку о банкама на које ће данас, сутра или неки други дан уплатити новац. Данас, рецимо, може да иде уплата на рачуне у банци коју су грађани најчешће пријављиИвали, сутра на неку другу...
Могуће је и да се новац на рачуне једне банке пушта у неколико турнуса током неколико дана, што је и одговор на питања попут "зашто сам ја добила сто евра, а није мој супруг који је у истој банци и који се пријавио за помоћ исти дан као и ја".
Када ће сви бити исплаћени?
За све грађане који су се пријавили онлајн путем или телефонски, исплата новчане помоћи од 100 евра почела је 25. маја. Сви грађани који се пријаве требало би да буду исплаћени до 7. јуна, када ће бити исплаћени они који се пријаве последњег дана пријаве. Пензионерима и примаоцима социјалне помоћи новац је већ исплаћен.
У ком року новац мора да се подигне и да ли држава, уколико се то не учини у наредних неколико месеци, има право да га повуче са рачуна?
Новац стоји на рачуну док га власник не подигне. Практично, рок за подизање новца не постоји и држава не може да га повуче.
-Важна информација је и то, да ако је лице преминуло, новац ће се наћи у његовој оставинској маси - потврдили су у ресорном министарству. Новац, у преводу не може нико да вам "отме".
Како ће добити новац држављанин који нема текући рачун?
Уколико држављанин нема текући рачун, потребно је да се при подношењу пријаве изјасни у којој банци жели да му се отвори једнократни наменски рачун. Након тога, рачун ће аутоматски бити отворен, без икаквих трошкова. Након што држављанин подигне новац, наменски рачун ће бити угашен.
Да ли средства са наменског рачуна морају да се подигну у готовини на шалтеру банке или могу директно да се преусмере на нека плаћања?
Средства са наменског рачуна се подижу у готовини. Након што средства буду подигнута, наменски рачун, који је отворен само у ту сврху, ће бити угашен. Ипак, држављанин није ограничен, те може да у уговорном односу са банком дефинише и додатне услуге које би користио код конкретне банке, а које би се односиле на наведена средства.
Уколико је држављанин новац примио на свој текући рачун, који је претходно већ био активан, са њиме може да располаже као што то и иначе чини.
Шта ако неко не може сам да подигне новац?
Пензионерима и свим грађанима који због здравственог стања или других оправданих разлога не могу лично да подигну новац на име једнократне помоћи од 100 евра, омогућено је да у пословним просторијама банака и ЈП Поште Србије новчана средства са посебног наменског рачуна буду исплаћена овлашћеном лицу, на основу једнократног овлашћења.
На који начин могу да се пријаве држављани којима је истекла лична карта, а због ванредног стања нису у могућности да добију нову?
Грађани који на дан 24. априла ове године нису имали важећу личну карту не испуњавају услове да се пријаве за помоћ државе у износу од 100 евра и то је разлог зашто се некима последњих дана приликом пријаве појављује натпис да су укуцали непостојеће податке. На ову врсту помоћи немају право они којима је истекла лична карта пре ванредног стања, а нису је продужили на време.
Уколико је држављанину лична карта истекла за време трајања ванредног стања, имаће право да користи једнократну новчану помоћ.
Да ли се примаоци привремене новчане надокнаде услед незапослености пријављују или добијају исплату као корисници пензија аутоматски?
Потребно је да се пријаве, путем портала Управе за трезор или телефонски путем контакт – центра.
Да ли држављанин који нема текући рачун може 100 евра да прими на туђи рачун?
Не постоји могућност да се једнократна помоћ уплати на рачун другог лица. Уколико држављанин нема отворен текући рачун, биће му без додатних трошкова отворен једнократни наменски рачун у банци коју је изабрао приликом пријаве.
Да ли држављани који су тек напунили 18 година и немају личну карту морају да изваде тај лични документ како би могли да се пријаве?
У складу са важећим Законом о личној карти, држављанин старији од 16 година живота, који има пребивлиште на територији Републике Србије, дужан је да има личну карту. Право на једнократну помоћ (поред корисника пензија, и свих прималаца новчане социјалне помоћи), имају пунолетни држављани Републике Србије, који на дан ступања на снагу ове уредбе имају активно пребивалиште на територији Републике Србије, са важећом личном картом, и који се пријаве за добијање једнократне новчане помоћи преко портала Управе за трезор или телефонски путем контакт – центра, достављањем података: свог ЈМБГ, регистарског броја важеће личне карте и назива банке код које је отворен или ће бити отворен рачун тог држављанина на који ће се уплатити једнократна новчана помоћ.
Да ли држављани који су рођени у Републици Србији, са пребивалиштем у Србији, а радили су и примају пензију из иностранства имају право на 100 евра?
Да, уколико имају држављанство Републике Србије, активно пребивалиште у Републици Србији и важећу личну карту. Потребно је да се пријаве преко портала Управе за трезор или путем контакт – центра.
Да ли ће држављани који нису пензионери, а имају преко 65 година, примити директну уплату или је потребна пријава?
Потребно је да се пријаве путем портала Управе за трезор или телефонски путем контакт – центра и да имају држављанство Републике Србије, активно пребивалиште у Републици Србији и важећу личну карту на дан ступања на снагу Уредбе.
Да ли средства за наменског рачуна могу директно да се преусмере хуманитарним организацијама?
Ова могућност није предвиђена. Ипак, то не ограничава кориснике да средства донирају хуманитарним организацијама, након што их подигну са рачуна.
Пријавио се за 100 евра, изашла му ЧУДНА ПОРУКА: Шта да урадите ако вам се ОВО ДЕСИ (ФОТО)
И ОВАЈ МЕСЕЦ ПЛАТА У ДВА ДЕЛА: Држава исплаћује минималац до 5. јуна, а ево када се очекује други део зараде
ПИТАЊЕ КОЈЕ МУЧИ МНОГЕ: До када морате да подигнете 100 евра са наменског рачуна?
ДА ЛИ ЋЕ ПОСКУПЕТИ ГОРИВО? Цена литра у региону кренула у плус, а ево какво је стање у Србији
СРБИЈА БРИНЕ ЗА ЗДРАВСТВЕНЕ РАДНИКЕ: Влада дала сагласност, посао за СКОРО 600 ЉУДИ