КОНКУРЕНЦИЈА ЗА ФОЛКСВАГЕН СВЕ ЈАЧА: Комшије се укључиле у трку за немачку фабрику
Хрватска улази у битку за инвестицију вредну више од милијарду евра, колико немачки произвођач аутомобила Фолксваген планира да уложи у своју нову фабрику.
Реч је о фабрици коју су Немци намеравали да граде у Турској, али су ову одлуку стопирали због турске војне офанзиве у Сирији. Хрватска ће тако, према речима добро упућених, ући у нови круг преговора Фолксвагена око те инвестиције с другим заинтересованим земљама – Србијом, Бугарском и Румунијом.
ДАНАС БОРБА ЗА ФОЛКСВАГЕН Немачки министар пред састанак са Вучићем: Србија снажно напредује у области привреде!
ИЗУМ БУДУЋНОСТИ: Погледајте како изгледа летећи такси који је управо имао ПРВУ ВОЖЊУ (ВИДЕО)
Фолксваген је намеравао да гради нову фабрику у Турској у близини Измира, а вредност те инвестиције процењена је на 1,3 милијарде евра.
Информација да ће Хрватска конкурисати за привлачење Фолксвагенове велике инвестиције стигла је након састанка министра привреде, предузетништва и обрта Хрватске Дарка Хорвата са министром привреде и енергетике Савезне Републике Немачке Петером Алтмајером, који је стигао у службену посету Хрватској.
Алтмајера је примио и хрватски премијер Андреј Пленковић, а министар Хорват је на састанку са немачком делегацијом поручио да је Хрватска спремна за реализацију велике инвестиције у сегменту аутоиндустрије.
- Желимо да искористимо овај сусрет како бисмо отворили перспективу за даљи раст кроз још јачу билатералну сарадњу. Један од наших кључних циљева притом је вратити поверење немачких инвеститора у Хрватску и уверити их да овде постоји подстицајно инвестицијско окружење, један од најконкурентнијих законодавних оквира у региону, као и бројне компаративне предности попут квалитетне радне снаге, врло погодног геостратешког положаја, али и коришћења средстава из ЕУ фондова - рекао је Хорват.
Саговорници кажу да још нису разрађени детаљи о томе шта је Хрватска спремна да понуди како би привукла ову велику инвестицију.
Не зна се ни која би тачно локација била понуђена за градњу фабрике, а напомиње се да Хрватска може дати сву потребну инфраструктуру, понудити различите облике директних и индиректних подстицаја, попут ослобађања од обавезе плаћања пореза на добит (у периоду од 10 година), субвенције за свако новоотворено радно место.