ИНДЕКСИ НА СВЕТСКИМ БЕРЗАМА И ДАЉЕ РАСТУ, али једна ствар веома брине инвеститоре
На светским берзама најважнији индекси протекле недеље наставили су успон.
Но, пригушен у односу на недељу раније, јер инвеститоре све више брине изостанак политичког договора у САД-у око новог пакета фискалних подстицаја највећој светској приврееди.
Дау Џоунс протекле недеље је ојачао 1,8 одсто, на 27.931 бод, док је S&P 500 порастао 0,64 одсто, на 3.372 бода, а технолошки Насдак 0,1 одсто, на 11.019 бодова. S&P 500 већ трећи трговински дан заредом, у петак није успео да премаши рекордан ниво остварен 19. фебруара од 3.386 бодова.
КРАХ ДОЛАРА СЕ НАСТАВЉА: Најдужи тренд пада ове валуте у последњих десет година
НЕДОВОЉНО МАСКИ И БЕЗ ОДСТОЈАЊА: Сваки десети послодавац не поштује примену мера за заштиту од корона вируса
ЗАВЛАДАЛА ОПАКА ПАНИКА КОД КОМШИЈА! Да ли ће добити своја средства назад? Банка престала с радом, а НОВАЦ ЗАРОБЉЕН!
- Уз S&P који није успео да премаши свој рекорд из фебруара 2020. упркос неколико покушаја протекле недеље, многи верују да је то јасан знак исцрпљености тржишта - оцењује Франк Cappelleri, извршни сиректор Инстинета.
Дау је још испод свог највишег нивоа досегнутог у фебруару, док је Насдак рекордан ниво премашио у јуну.
А да је тржиште без снаге за даљи знатнији раст зорно показује не само S&P, него и цик-цак кретање Насдака.
У уторак је, наиме, Насда забележио минус од 1,69 одсто, што је његов највећи дневни постотни пад од 23. јула, јер су инвеститори наставили да повлаче свој капитал из технолошког сектора.
Само дан касније, у среду скочио је за 2,13 одсто, управо због раста цена акција технолошких компанија, понајвише Тесле за 13 одсто, након што је компанија најавила да ће поделити једну акцију на њих пет у покушају да их учини доступнијим запосленима и улагачима.
Целе недеље инвеститори су ротирали капитал између најважнијих технолошких акција- Facebooka, Амазона, Алпхабера, Netflixa и Мицрософа - и акција компанија које ће остварити највеће користи од интензивирања активности у америчкој привреди, попут енергетских и индустријских.
Но, очекивања да ће се пронаћи потенцијална вакцина против коронавируса, рекордни фискални и монетарни подстицаји и боље од очекивања зараде у другом тромесечју чини се да више нису довољни да би индекси пробијали рекордне нивое.
Како истичу аналитичари, њихов даљи успон ограничава изостанак договора Беле куће и Конгреса око новог пакета фискалних подстицаја који би требао помоћи незапосленим Американцима.
- Инвеститори су одлучили да чекају. Знатно смо напредовали од оних ниских нивоа забележених 23. марта, а пред нама је и даље много неизвесности, стога мислим да ће тржиште бити и даље на опрезу - сматра Бриан Прице, челник инвестицијског одељења у Commonwealth Финанциал Networku.
На европским бурзама најважнији индекси прошле недеље су порасли, при чему лондонски Фтсе индекс за 0,96 одсто, на 6.090 бодова, франкфуртски DAX за 1,8 одсто, на 12.901 бод, а паришки ЦАЦ за 1,49 одсто, на 4.962 бода.
На Токијској берзи Nikkei индекс порастао је 4,3 одсто, на 23.289 бодова.
ДА ЛИ РЕГИОН УОПШТЕ ИМА ЕКОНОМСКУ ПЕРСПЕКТИВУ? Три земље су најугроженије, а на опоравак ће утицати ДВА ФАКТОРА
ХЕРЦЕГ НОВИ НА КОЛЕНИМА: Нема браће Срба - туризам "умро", а ево где није пријављена ниједна људска душа
ТРАМПОВО БОГАТСТВО СЕ ОСИПА: Да ли му се исплати да опет буде председник?
ЦРНОГОРСКО ПРИМОРЈЕ НИКАДА ЈЕФТИНИЈЕ! Све чине за спас сезоне: Посебне понуде направљене за Србе!
МНОГЕ ФИРМЕ ЗАИНТЕРЕСОВАНЕ ЗА ПРОГРАМ "МОЈА ПРВА ПЛАТА": Позивају младе да се пријаве и обезбеде посао