Ипесе: Мерц као нада за спас немачке привреде и добар сигнал за Србију
Пад немачке владе и смена Линднера могли би довести ЦДУ и конзервативног Фридриха Мерца на власт, предвиђа анализа Ипесе-а.
Пад немачке владе узрокован сменом министра финансија Кристијана Линднера, довешће до оштрих промена у немачкој политици ако Шолцов СПД изгуби изборе, како се према истраживањима јавног мњења скоро неизбежно очекује и на његово место дође ЦДУ, партија Ангеле Меркел коју сада предводи знатно конзервативнији Фридрих Мерц, наводи се у најновијој анализи Института за политику и економију Југоисточне Европе (Ипесе).
Како се наводи немачки политички земљотрес долази у најнестабилнијем тренутку кад се свет припрема за повратак Доналда Трампа на чело Сједињених Америчких Држава, уз ескалацију ратова у Украјини и на Блиском Истоку, претњу увођења америчких царина на европске производе, слабу немачку економију која ће годину завршити у рецесији и без видљивог решења за успон Кине који директно погађа кључне делове немачке привреде.
У таквом окружењу, промене у Берлину неминовно ће се одразити и на Србију, којој је Немачка главни трговински партнер и други по реду извор инвестиција, после Кине.
- У друштво Трампа, Си Ђинпинга и Путина, Мерц се уклапа природно, што му за глобалним столом за којим ће се у наредним годинама одлучивати, може дати ауторитет који је недостајао његовом социјалдемократском претходнику - наводи Ипесе.
Додаје се да ће Немачка 2024. завршити са падом привредне активности од 0,1 одсто, док се за наредну годину очекује тек скромни раст од 0,7 одсто, а у 2026. и даље анемичних 1,3 процента.
Наводи се да је ауто индустрија, срце њеног привредног механизма, вишеструко угрожена - с једне стране, Трамп је најављујући царине од 10 одсто, као мету директно навео немачке ауто-гиганте, а с друге стране, кинеско тржиште се све више окреће локалним произвођачима (превасходно електричних) аутомобила, због чега немачке куће већ четири године узастопно губе тржишни удео у овом, за њих најзначајнијем, спољном тржишту.
С треће стране, наводи Ипесе, немачки (и уопште европски) произвођачи касне и за америчким и за кинеским конкурентима у транзицији на електрични погон, што их чини све мање конкурентним и на домаћим тржиштима, због чега је ЕУ морала да посегне за сопственим царинама на кинеска возила да би помогла своје посрнуле ауто гиганте.
- Резултат је велики пад вредности свих немачких произвођача аутомобила, пад продаје, а у случају Фолксвагена чак и затварање фабрика у самој Немачкој, што је у претходне 83 године постојања ове марке било незамисливо. То је и за Србију опасно, јер од 80.000 радника колико немачке компаније запошљавају овде, велики део запошљавају снабдевачи ауто индустрије: Леони, Континентал, ЗФ и други. Још озбиљније од тога, Немачка је заслужна за 4,6 милијарди долара српског извоза, због чега се свако привредно таласање у Берлину осети до Београда - наводи се у анализи.
Истиче се да неколико околности везаних за извесно будућег немачког канцелара треба имати у виду - Мерц је конзервативац америчког типа, традиционалан у социјалним питањима, али либералан у економским, друго он је вишедеценијски противник бивше канцеларке Ангеле Меркел и њене политике и човек ког је она толико маргинализовала да је напустио политику у коју се вратио тек после њеног силаска с власти.
У међувремену је постао милионер радећи за Блекрок, а Ипесе додаје и да је критичар имиграције и зелене агенде, који ће Немачку несумњиво окренути удесно.
- Његов отресити стил и уверење да Немачка треба да од 'успаване силе' постане 'водећа сила' означиће и крај ере Емануела Макрона као неупитне прве адресе за решавање кључних европских питања - наводи се.
У друштво Трампа, Си Ђинпинга и Путина, Мерц се уклапа природно, што му за глобалним столом за којим ће се у наредним годинама одлучивати, може дати ауторитет који је недостајао његовом, компромису склоном, социјалдемократском претходнику.
Све то, наводи се, обликује његову политику - Мерц снажно подржава борбу Украјине против Русије, али му то није сметало да украјинске избеглице оптужи за "социјални туризам" у Немачкој и за разлику од опрезног Шолца, Кијеву ће дати "таурус" ракете да гађа дубоко у територију Русије.
Затим, Кину види као претњу, планира да смањи и корпоративне порезе и социјална давања и намерава да поново покрене нуклеарне електране и оштро сузи прилив неевропских имиграната у Немачку.
Очекивања од Мерцовог доласка су велика - верује се да би мере које предлаже могле да оживе привредни раст и немачку индустрију и имају позитивне ефекте и на земље којима је Немачка главни трговински партнер као што је Србија.
Друга последица чвршће спољне политике, нарочито у садејству са Трамповим најавама, могао би да буде коначни завршетак рата у Украјини.
- Без обзира на услове мира који би били постигнути, две готово сигурне последице биле би пад цена енергената и делимично враћање снабдевања гасом из Русије које је плаћањем високих цена набавке течног гаса из САД и Катара сада готово пресушило. Умиривање ових цена дало би неопходан подстрек европској индустрији и ослободило средства за продуктивнију потрошњу, истовремено смањујући давања за финансирање украјинског војног отпора, што је сада приоритет европске спољне политике - наводи Ипесе.
Па ипак, страх од понављања неке нове Украјине, упарен са страхом од америчког притиска за већим издвајањима за НАТО уз претњу повлачења војне заштите САД ако се не испуне Трампови захтеви, дугорочно ће окренути Европску унију ка јачању сопственог одбрамбеног система који ће се мање ослањати на амерички кишобран.
Друго питање које би могло да има реперкусије на овај регион јесте мигрантска политика, јер Мерцова идеја да неевропске избеглице враћа са граница Немачке, могла би да створи притисак на земље са којима се граниче чланице ЕУ да зауставе проток миграната ка територији ЕУ.
У збиру, може се констатовати да су очекивања од Мерцовог доласка велика, не само што се верује да би мере које предлаже могле да оживе привредни раст и немачку индустрију и имају позитивне ефекте и на земље којима је Немачка главни трговински партнер као што је Србија, већ би се ове промене позитивно одразиле и на евро који је почео да губи снагу у односу на долар.
Европа ће сада брже моћи да уђе и у формирање новог буџета за наредних седам година који би иначе морао да чека редовне изборе, што ће пружити додатну стабилност Европској унији и омогућити лакши и бржи пласман свих програма помоћи које ЕУ нуди земљама кандидатима. Како се наводи, коначна корист ипак би могла да буде политичка јасноћа у најмоћнијој земљи ЕУ, поготово у светлу константних унутрашњих нестабилности у Француској, чија је влада управо поново пала, а која је до сада настојала да попуни празнину у европском вођству насталу одласком Ангеле Меркел.
Доласком Фридриха Мерца, истиче се, ствари имају потенцијал да се врате на оне позиције на које су Европа и свет навикли у претходне две деценије, мада са једном сасвим другачијом и знатно затворенијом политиком.