Из ЕУ поручују: Србија може да постане члан 2025. године, али НОВАЦ из ФОНДОВА стиже ипак МНОГО ПРЕ!
Српски званичници упознати су са планом и програмом Уније
Европски комесар за буџет и људске ресурсе Гинтер Етингер изјавио је да Србија може да очекује више новца из претприступних фондова од 2021. године, али је поручио да наша земља мора да ради на економском расту како би била партнер на јединственом тржишту и привукла инвеститоре.
Прочитајте и:
Подсетивши да је Европска комисија презентовала буџетски оквир за период од 2021. до 2027. године, Етингер је рекао да је о томе информисао српске званичнике како бисмо направили план за финансијску помоћ и новац из претприступних фондова, како би Србија спровела реформе и постала пуноправна чланица Уније.
- Ја блиско сарађујем с колегама, Могеринијевом и Ханом како бисмо стабилизовали реформе и финансирали важне пројекте који ће допринети региону Западног Балкана и то је око милијарду евра годишње, што је 25 одсто више него сада - рекао је Етингер.
Нагласио је да тај план не искључује идеју и могућност да Србија постане чланица 2025. године.
Коментаришући који су највећи изазови за Србију када је реч о постизању пуноправног чланства и када је реч о трошењу новца из буџета, Етингер је рекао да је то, пре свега, постизање европских стандарда: јединственог тржишта, увоза–извоза и конкурентности и оценио да Србија све више и више испуњава своје обавезе.
- То је сложен посао када је реч о постизању конкурентности. Србија мора да ради на економском расту како би била партнер на нашем јединственом тржишту и привукла инвеститоре. Потом, ту је прихватање вредности у вези са владавином права и добросуседском политиком - рекао је Етингер.
На питање да ли је, имајући у виду испуњавање свих ових стандарда, реално да Србија постане чланица 2025, Етингер је нагласио да је 2025. година наша заједничка амбиција која зависи од развоја Србије, али и развоја Европске уније, од воље обе стране те је рекао да мисли да је то и оствариво.
- Ако погледамо уназад, Србија је као кандидат остварила велики прогрес и много тога је решено и урађено. Уколико би се процес убрзао, 2025. била би реалистична - сматра Етингер.