ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ ТУРИСТИЧКИХ ЦЕНТАРА ПОТПУНО ПУСТ: Туриста ни на помолу, цео град изолован
Хонг Конг је пуст услед корона вируса.
Годинама најпосећенији град нас свету, Хонгконг је готово целе 2020. био изолован и затворен за туристе због пандемије корона вируса, многи хотели претворени у карантин, а већина грађана од марта није напустила тај град, поред осталог, због обавезне самоизолације по повратку.
Хонгконг је, према истраживању које је спровео Еуромонитор, претходне три године био најпопуларнији град на свету за пословне и туристичке посете, са неколико десетина милиона посетилаца годишње, а више од 50 одсто њих долазило је из континенталног дела Кине.
ВЕЋА РАТА ИЛИ МАЊИ РИЗИК: Кредити у динарима и еврима се веома разликују, како да одаберете праву опцију?
ДОБРЕ ВЕСТИ ЗА МЕДИЦИНАРЕ: У ковид болници у Крушевцу 641 ново радно место
ОДЈЕЦИ ЦРНОГОРСКИХ САНКЦИЈА РУСИЈИ: "Баћушке" одговориле страшним "ђетићима"
Границе те специјалне административне области Кине, финансијског центра Азије и некадашње британске колоније ове године су од марта, готово истовремено када је проглашена пандемија вируса ковид-19, затворене за све осим за резиденте.
Упркос затвореним границама, мерама друштвеног дистанцирања и обавезног карантина за резиденте по повратку из иностранства, Хонгконг, један од најгушће насељених градова на свету, се у новембру суочио са четвртим таласом вируса ковид-19, а власти страхују да би могао да се отргне контроли.
Више стотина хиљада странаца који живе и раде у Хонгконгу због рестриктивних мера, али и страха од заразе, ове године неће посетити домовину за божићне и новогодишње празнике.
- Целе године радим и увек се радујем децембру када дође време да одем кући и посетим своју породицу, међутим ове године због обавезног карантина по доласку на Филипине, али и поново по повратку у Хонгконг то није могуће, једноставно изгубила бих много времена и новца, а и плашим се заразе - рекла је М. Т, једна од око 200.000 Филипинки које су напустиле домовину и отишле у Хонгконг како би зарадиле новац за своју породицу.
Пандемија је продубила разлике између богатих и сиромашних у Хонгконгу, једном од најскупљих градова на свету, где око 1,4 милиона људи живи испод границе сиромаштва страхујући може ли преживети кризу.
Хонгконг је, с друге стране, други град у свету, после Њујорка, са највећим бројем милијардера у свету, којих у том међународном финансијском центру има 96.
Имућним људима највише недостаје могућност да безбрижно путују, због чега је све популарнији такозвани стејкејшн (staycation), односно одседање у хотелима у сопственом граду, због чега бројни луксузни хотели нуде пакете за боравак уз бројне погодности, нарочито сада у периоду празника.
Недавна анкета која је спроведена уз подршку "Американ експреса" (Америцан Expres) показала је да скоро половина испитаника осећа узнемиреност и стрес због немогућности путовања ове године услед пандемије и рестриктивних мера, а 78 одсто учесника анкете навело је путовање као једну од најпопуларнијих активности које им највише недостају.