КИНЕЗИ НАПРАВИЛИ ЧУДОТВОРНУ КАМЕРУ: Може да идентификује особу унутар гомиле од десет хиљада људи!
Кинески научници развили су ултрамоћну врсту камере која може да идентификује једну особу унутар гомиле од неколико десетина хиљада људи.
Камеру од 500 мегапиксела развили су научници са Свеучилишта Фудан у сарадњи с Оптичким институтом Чангчун из Кинеске академије науке.
Реч је о камери чија резолуција садржи петороструко више детаља од људског ока, иако је по висини резолуције надмашује камера од 570 мегапиксела из једне чилеанске опсерваторије која се кориси за посматрање удаљених галаксија.
Преговори са Американцима иду добрим путем: Кина жели нову рунду разговора!
ЕГЗОТИЧНО ВОЋЕ УСПЕВА У ДРАГАЧЕВУ: Милану досадиле малине и купине, па је посадио ово афричко воће
Троје деле Нобелову награде за економију 2019: Награђени су за "ублажавање сиромаштва"
Камера коју су изумели кинески научници користиће се у сврху видео-надзора, а кинески државни медији су је већ похвалили због апликација којима ће се служити кинеска војска и сигурносне институције, преноси СЕЕбиз.
Технологија препознавања лица у комбинацији с праћењем појединаца у стварном времену на тај начин доприноси надзорној мрежи којом Кина бележи податке о свим својим грађанима.
Процењује се да Кина тренутно има 170 милиона надзорних камера, односно једну на сваких 12 људи, што њену технологију надзорног хардвера и софтвера чини једном од најразвијенијих на свету. У сврху праћења својих грађана Кина је прошле године развила технологију препознавања хода која може да индетификује појединца на удаљености од 50 метара само посматрањем покрета тела.
Програм "птице шпијунке", с друге стране, користи се јатима роботских птица с камерама које из ваздухе снимају људе. Инсититуције за људска права критиковале су надзорну технологију коју кинеска држава примењује на својим грађанима, наводећи притом да је реч о тешком кршењу људских слобода.
- Рангирање грађана с обзиром на њихово понашање, од тога шта купују у продавницима, до тога шта пишу на интернету, представља вештачки начин стварања друштва у коме не постоје проблеми. Ниско рангирани људи се на тај начин суочавају са потешкоћама у свим аспектима живота, од запослења до школовања своје деце - изјавила је Маја Ванг из "Хјуман рајтс воч".