КИРИЈА НА ПЕРИФЕРИЈИ ИДЕ И ДО 420 ЕВРА: Цене некретнина у овим деловима Београда одавно скочиле, да ли је то "бачен новац"
Више није тајна да су цене везане за некретнине скочиле драстично од 2020. године, било да купујете или изнајмљујете некретнину
Притом, веровали или не, мали станови боље пролазе и у домену издавања, те уопште не коштају значајно мање у односу на веће стамбене јединице.
Сада је већ очигледно да су власници некретнина оглашених за рентирање у томе препознали изврстан бизнис: све и да имате стан на ободу града, данас је могуће да вам његово издавање буде добар извор прихода.
АЛБАНИЈА, ЦРНА ГОРА, ТУРСКА, ХРВАТСКА И ГРЧКА: Куповина некретнина поред мора - како до куће на егзотичној дестинацији?
ФИРМЕ ПРОТИВ ПОВЕЋАЊА МИНИМАЛЦА: Послодавци јесу за повећање најмањих зарада, али само под једним условом
Да ли је возило исправно ако нема климу или је неисправна? Решена дилема - ево шта се дешава кад одете на технички
Ево конкретног примера: до пре две или три године, некретнина на Миљаковцу или у Кнежевцу која месечно кошта 200 или 250 евра - важила је за скупљу, а сада је то ценовни просек. Иако лукс стан, од 42 квадрата (додуше са додатном галеријом), на Миљаковцу се ових дана оглашава стан по цени од 420 евра месечно.
До 2020. године то је било готово незамисливо, будући да је просечна цена издавања стана исте величине на Врачару или Лиону износила управо толико, а некад и мање (300-350 евра). Колико би онда коштали сада такви станови на топ локацијама? Минимум 500 до 600 евра.
Наравно, и даље можете наћи добре станове по "старим ценама", посебно ако тражите стан преко препоруке, а не огласа, али је дефинитивно да је толика јагма за становима у Београду драстично погурала цене.
Изненађује и да се станови на Миљаковцу 3, насељу које је слабо снабдевено и повезано са осталим деловима града, тренутно могу наћи цене на нивоу од 300 евра. Мало ниже су у Кнежевцу, мада је и тамо растућа новоградња учинила своје. Престоница се свакодневно шири, и управо то намеће јаче цене.
Оно што је некада било крајња периферија, више то није, јер "увек има даље".
С друге стране, има и примера где добри станови, на топ локацијама, не могу бити издати по "доброј цени", јер су неуређени, скучени, у сутерену или чак - имају "неадекватно окружење". Ту се мисли на саму зграду, простор око ње, па и комшије које некада својим понашањем "растерују" подстанаре. Да, и то се дешава.
У том смислу, периферија можда да надјача централне делове града, јер су се и захтеви београдских породица и појединаца променили: паркирање је постало важна ставка, затим мирно окружење, по могућству близина шуме, опремљен стан који не захтева доношење свог намештаја итд.
Ипак, не може се занемарити чињеница да је центар, посебно када говоримо о рентирању, увек у предности: све вам је близу, крај је одлично снабдевен, често вам не треба превоз. То није тренд само код нас, већ и у свету, а станари полазе од става да кад већ дају новац - боље да живе у центру или надомак њега.
Такође, делује да су и цене у центру престонице или на траженом Новом Београду - ојачале у односу на пре, али не таквом брзином као што је случај с периферијом. Разлог? Тешко је наћи станове на топ локацијама, док са друге стране, удаљене зоне се граде из дана у дан и попуњавају истом брзином. То аутоматски диктира цене.