Колико је прецизно новца потребно за живот у Немачкој?
Хрват Иван Ловрић из Аленсбаха је на Јутјубу објавио видео у коме говори о трошковима у Немачкој.
Каже да је видео намењен онима који живе у Немачкој или намеравају да се преселе у Немачку.
ИСТОРИЈА СЕ ПОНАВЉА! НОВИ НЕМАЧКИ УДАР НА СРБИЈУ: Берлин шаље паре Харадинајевој банди, али то није све!
Његови укупни трошкови месечно износе 2.323 евра.
- Циљеве поставите ниско како се не бисте разочарали. За све је потребно време. Поставите себи један мањи циљ, а када га испуните, постављате више циљеве па ћете бити задовољни - поручује Иван.
Његов највећи трошак у Немачкој је стан који он плаћа 715 евра. То је стан који има две спаваће собе и дневни боравак. Иван каже да се цене станова у Немачкој крећу од 450 до 1.500 евра и више, у зависности од локације и величине стана.
Смеће плаћа око 14 евра месечно или 169 евра годишње. Цена смећа зависи од броја чланова породице, имате ли био смеће или не, имате ли само врећу или канту за смеће и колико пута се смеће месечно одвози. Цене смећа се тако крећу од 7 до 16 или више евра месечно.
Иванова породица струју месечно плаћа 56 евра. Иван каже да се на струји годишње може уштедети највише новца. На пример, Иван је уштедео више од 600 евра због преласка код новог даватеља струје.
За интернет и телевизију плаћа се од 15 евра месечно, па све до 50 или више евра, у зависности од пакета. Иван плаћа од 50 до 60 евра, али је он искључио опцију немачке телевизије и ускоро ће плаћати 35 евра само за брзи интернет.
Он и жена имају два мобилна телефона за која плаћају 50 евра. У то је урачунато 1ГБ интернет промета у Европи, а у Немачкој имају неограничен интернет. Иначе, трошак за мобилне може бити од 10 па до 150 евра.
За лично осигурање, у које су урачунати он, његова супруга и деца, плаћа 65 евра, па су с тим осигурани на 100.000 евра.
Иванова породица има два аутомобила, па троше пуно горива за пут до посла и превоз деце. За два аутомобила плаћају осигурање годишње 1.300 евра, око 200 евра горива месечно, 76 евра пореза за оба аутомобила годишње, сервис 90 евра за мањи аутомобил и 240 евра годишње за већи аутомобил.
Школа се не плаћа, вртић месечно кошта 90 евра плус 40 до 60 евра за ужину, јер у немачким вртићима обично није урачуната храна. Трошкови вртића и јаслица могу бити од 0 до 300 евра или више.
Око 400 евра Иванова породица потроши на храну, али је у Немачкој могуће преживети и са 50 евра или и мање. Када је он дошао у немачку није имао много новца, али је преживео читав месец са 34 евра.