КОРОНА ТРАЈНО ПРОМЕНИЛА НАЧИН ЖИВОТА: Неке гране пословања ће доживети процват
Пандемија мења све из корена, људи ће морати да се прилагоде
Аматери се у ходу прилагођавају променама, у складу са вирусом корона, почев од трака упозорења залепљених на одређеним местима, па до исцртаних кругова и пластичних баријера.
НЕВЕРОВАТНО! 3Д КУЋА ОДШТАМПАНА ЗА 48 САТИ: Изум који је задивио људе широм света, еколошки сигурна и 50% јефтинија!
НИКАД БРЖА ПОЗАЈМИЦА! Ако вам је ХИТНО потребан кеш - ово је ЛАКО, БРЗО И БЕЗ ОДЛАСКА У БАНКУ
ОДЛИЧНИ РЕЗУЛТАТИ РЕВИТАЛИЗАЦИЈЕ: Дневни рекорди у ХЕ "Ђердап 1" и ХЕ "Зворник"
Такома Парк (САД) једна је од многобројних локација не само тамо, већ широм света, која је постепено попримила бројна обележја пандемије Covid-19. До јуче, та обележја била су нам страна, а сада их усвајамо лако, она се једноставно подразумевају.
Да, говоримо о баријерама од плексигласа, самолепљивим тракама на којима пише колико одстојање свако мора да држи и како да се понаша у складу са ситуацијом. Иако се свет на тренутак опустио, корона је доказала да није имао луфта за тај луксуз, па се тако зараза поново шири.
Наранџасти чуњеви раздвајају људе на платним местима, жути знак на којем пише "Клизав под" - делимично је прекривен стрелицом која показује нови смер кретања, на поду су флуоресцентне ознаке које говоре где да стојимо тако да не угрожавамо своје и туђе здравље. Укратко, сада живимо по корона правилима.
У САД су такође присутне налепнице на којима пише да је по закону, обавезно је прекрити лице, односно носити маске. Стручњаци кажу да ћемо, након пандемије, још сигурно годину и по до две живети оптерећени новим правилима и опремом, а питање је и за касније како ће се ствари одвијати.
- Научила сам да људи не читају. Бољи учинак имају слике и светле боје - каже Роуз MekKinon, асистенткиња менаџера једне радње.
Док стручњаци расправљају о томе како ће Covid-19 утицати на дугорочни дизајн градова, овде и сада, добар број непрофесионалаца прилагођава урбани простор у ходу. Готово свуда где је то потребно налазе се заштитне баријере од плексигласа, осликани кругови у парку који нам показују где да седнемо, а исто је у салама, на пример, за конференцију. Свака столица је обележена, баш као и места у јавном превозу.
Како Блумберг даље наводи, где год да кренете, наићи ћете на људе који нису професионалци, а који уређују простор због пандемије, док се архитекте не договоре како би градови требало да изгледају убудуће.
Али, једном када дође до радикалних промена, да ли то значи да ће архитекте и дизајнери екстеријера имати пуне руке посла? То је сасвим извесно, јер тренутни нови дизајн није одржив. Већина користи јефтине, скромне материјале који нису лепи визуелно, а и немају неке шансе да опстану.
Ипак, кажу стручњаци, треба им одати признање, јер су домишљати у овим ванредним околностима, када су буџети органичени, а време рапидно пролази. Морало се деловати одмах. Ипак, професионалци у будућности неће баш моћи да дизајнирају онако како желе.
То ће морати да буде практично, друштвено корисно, приступачно, како би га народ прихватио и применио. С друге стране, пропашће маркиране маске и ћебад за социјално дистанцирање, јер се чине бесмисленим у мору класичних маски и покривача.
Мале иновације, попут кваке на вратима у облику куке, која отварате подлактицом, могле би да преживе. То је било тестирано у једном финском маркету и показало се као практично, јер знамо да су кваке иначе једна од најпрљавијих површина.
Неке идеје, међутим, нису успеле: првобитно су, ради контроле промета, менаџери поделили предњи и задњи део продавнице помоћу ружичасте мреже, кроз коју купци могу да прођу само уз дозволу. Али, праћење броја људи било је претешко и ометало је запослене у послу.
Као што примећујемо, и атмосфера на аеродромима је драстично промењена, па ће тако путницима осим основним контролама, путовања бити додатно отежана и корона мерама.
На пример, у Њу Орлеансу, један ресторан је позајмио метална постоља и мекане канапе из оближњег уметничког центра, како би назначио где треба да стоје клијенти. У ресторану у Бангкоку, на столове су постављени тзв. паметне пластичне баријере, што можда спречава заразу, али дефинитивно квари угођај ручавања удвоје.
Такође, на улазима радњи, па чак и на градским стубовима у неким местима, на пример, на бандерама - закачена су средства за дезинфекцију. Редовно прање руку је постало наша реалност, али и када нису у могућности да то учинимо, ово је трик аматера да ипак будемо безбедни.
У априлу, у Тел Авиву се окупило 5.000 људи, у знак протеста против владе председника Бењамина Нетањахуа. Да би испоштовали социјално дистанцирање, стајали су на местима која су обележена спрејом, а на којима пше 2 метра.
Добре вести стижу из АПР: За пет година нето добитак привреде повећан пет пута
АКО ОТПЛАЋУЈЕТЕ КРЕДИТ ОБАВЕЗНО ПРОЧИТАЈТЕ ОВО УПУТСТВО: Од 1. јула другачија правила и већи трошкови
ВЛАДА ДОНЕЛА ОДЛУКУ: Значајна олакшица за грађане, НЕМА ВИШЕ ОДЛАЗАКА НА ШАЛТЕР ЗА ОВО УВЕРЕЊЕ
ЉУДИ СУ У ПАНИЦИ: За само 4 месеца онлајн куповина лекова скочила за 220%! Ови производи се НАЈВИШЕ КУПУЈУ
Замак у Шкотској продаје се ЗА ЈЕДНУ ФУНТУ, а разлог је више него оправдан!