КРАЈ ШТРАЈКА у Немачкој: Послодавци попустили, веће плате и флексибилно радно време за раднике
Прва велика акција синдиката за смањење радних сати од 1984. године
Највећи синдикат индустријских радника у Немачкој, ИГ Метал, постигао је договор с послодавцима о платама и радном времену, чиме је окончан спор који је довео до низа 24-часовних протеста прошле седмице.
Прочитајте и:
Синдикат ИГ Метал и послодавци у југозападној дрзави Баден-Виртемберг, једном од немачких индустријских центара, договорили су се рано јутрос о повећању плата од 4,3 одсто почев од 1. априла, преноси агенција АП.
Договори постигнути у једном региону обично се примењују у целој земљи и важе за свих око 3,9 милиона индустријских радника.
Договор такође обухвата могућност флексибилног радног времена, што значи да ће запослени добити право да смање свој фонд недељних радних сати на 28 часова у трајању до две године, што је био један од захтева синдиката, док ће послодавци моћи већем броју радника него раније да уведу дуже радно време од 40-часовне недеље.
Споразум ће важити до марта 2020. године.
Немачки синдикалци су прошле недеље организовали целодневне штрајкове у многим фабрикама захтевајући повећање плата од 8 одсто током 27 месеци за 3,9 милиона металаца и инжењерских радника у највећој европској економији, наводећи као аргумент најбржи раст немачке економије у шест година и рекордно ниску незапосленост.
Такође су тражи да радници који морају да се старају о деци или старијим сродницима добију право на скраћење радног времена са 35 на 28 часова недељно, с тим да после две године могу да се врате на пуно радно време.
То је била прва велика акција ИГ Метала за смањење радних сати од 1984. године када су радници организовали седмонедељне штрајкове како би добили скраћење недељног броја радних сати са 40 на 35 часова.
Послодавци су током преговора нудили повећање плата од 6,8 одсто, али су одбијали захтев за краћим радним временом, осим ако им не буде омогућено да повећају радно време када је то потребно. Такође су одбацили идеју да би требало да дају извесну надокнаду плате радницима који буду користили скраћено радно време.