Крај трговинског рата? Трамп се нада: Кина ће укинути царине
Вашингтон и Пекинг су један другом последњих дана запретили увођењем царина на производе чији се увоз мери десетинама милијарди долара
Амерички председник Доналд Трамп изнео је предвиђање да ће Кина укинути трговинске баријере и изразио оптимизам да ће, упркос напетостима, две највеће светске привреде постићи споразум о интелектуалној својини.
Прочитајте и:
Како подсећа Ројтерс, Вашингтон и Пекинг су један другом последњих дана запретили увођењем царина на производе чији се увоз мери десетинама милијарди долара.
Трамп је, на свом твитер налогу, написао да ће "Кина срушити своје трговинске баријере, јер је то исправна ствар" и додао да ће "царине постати реципрочне и да ће бити постигнут споразум о интелектуалној својини".
Он је указао и на свој лични однос са кинеским председником Си Ђинпингом, напомињући ће они увек бити пријатељи, и додао: "Велика будућност за обе земље".
Колико се ГОРИВА може купити за просечну плату у Европи, а колико код нас у региону
Трампова администрација је у уторак најавила увођење 25-процентних царина на 1.300 кинеских производа из области индустријске технологије, транспорта и производње медицинских уређаја, са намером да казни Пекинг због његове трговинске праксе и наводне крађе интелектуалне својине.
Кина је, одмах затим, најавила да ће увести нове царине од 25 одсто на 106 америчких производа, међу којима су соја, аутомобили, хемијски производи, одређени типови авиона, производи од кукуруза, и други пољопривредни производи.
Бела кућа је, затим, наложила секретаријату за трговину да идентификује које царине би се могле увести на још 100 милијарди долара кинеског увоза.
Кинески министар трговине Гао Фенг изјавио је да су Трампове претње новим пакетом већих царина "крајње погрешне" и неоправдане, додајући да у садашњој ситуацији никакви преговори нису у изгледу.
Два Трампова економска саветника дали су различите изјаве о томе шта је најбољи приступ Кини, изазивајући додатну неизвесност, констатује АП.
Лери Кудлоу је протеклих дана настојао да ублажи забринутост због претњи трговинским ратом, истичући да никаве нове царине нису примењене.
- Тај процес би се могао могао завршити веома доброћудно... Кина можда жели да преговара - досад није, надам се да хоће - рекао је он за телевизију CNN.
Стиже још један ауто-гигант: Делови за "бентли" и "ауди" производиће се у Србији
Кудлоу је додао да се формира "коалиција вољних" - која укључује Канаду, Аустралију и већи део Европе - да би се извршио притисак на Кину и да ће САД тражити од Светске трговинске организације да буде оштрија према Пекингу.
Питер Наваро, други трговински саветник Беле куће, међутим, заузео је тврђи став, рекавши да понашање Кине представља "аларм за Американце".
- Они су нам конкуренција у економском просперитету и националној одбрани. Сваког дана у недељу Кинези улазе у наше домове, наше послове и наше владине агенције, ова земља губи своју моћ док Кина увећава своју привреду - рекао је Наваро за телевизију НБЦ.