Лакше до немачког пасоша: Не морате да се одричете српског, а ево како да се пријавите
Немачка је недавно увела неколико промена у своја правила о имиграцији и држављанству, фокусирајући се на квалификоване раднике и стални боравак, а не на визе.
Ево које су кључне измене направљене, који су кораци за добијање визе у Немачкој и која документа су потребна заинтересованим за овај програм.
„Карта шанси“
– Откривена је такозвана „Карта шанси“, која ће људима са искуством и потенцијалом олакшати и брже да пронађу одговарајући посао и започну – рекла је наша саговорница Лана Birley, фриленсер са вишегодишњим искуством рада у области немачких виза.
Према њеним речима, они којима је додељена такозвана The Opportunity Цард могу да живе у Немачкој до годину дана док траже посао, уместо да захтевају од послодавца да их претходно спонзорише. Картица такође омогућава људима да легално раде скраћено радно време док траже нешто трајније. Успешни кандидати ће имати или професионалну квалификацију или академски степен који је у потпуности признат у Немачкој, или комбинацију критеријума као што су године професионалног искуства, одређени узраст и познавање језика, од којих сваки вреди одређени број поена.
Кандидати морају показати доказ о способности да покрију трошкове живота током тражења посла, најмање 1.027 евра месечно, према BBC.com.
Људи се могу пријавити за картицу могућности (која се назива и Chancekarte) од 1. јуна 2024.
Страни радници који имају боравишну дозволу и који нису завршили домаћу стручну обуку нити диплому у Немачкој сада добијају дозволу за настањење у Немачкој након само три године (раније пет година).
Бржа добијање боравишне дозволе за оне са плавом картом
Поред тога, власници такозване плаве карте ЕУ сада могу још брже да добију дозволу за насељавање (27 месеци запослења са овом картицом).
– Ако кандидат има довољно знања немачког језика (ниво Б1), овај период се смањује на 21 месец (раније 33 месеца). Како преноси German-Visa.org, дозвола за насељавање се такође назива дозвола сталног боравка или на немачком Niederlassungserlaubnis (важно је напоменути јер се често погрешно схвата). Са сталном боравишном дозволом можете радити у Немачкој и путовати у и ван земље кад год вам затреба. Ако имате сталну боравишну дозволу, вашој деци и супружнику је дозвољено да вам се придруже. Они ће прво добити дозволу за привремени боравак, а после неколико година моћи ће да добију и сталну – објаснила је наша саговорница.
Више људи ће постати немачки држављани пошто су нове владине реформе држављанства ступиле на снагу 27. јуна 2024.
Нема одрицања старог држављанства
Подносиоци захтева да постану натурализовани држављани више неће морати да се одричу свог претходног држављанства да би постали држављани Немачке.
Људи ће моћи да поднесу захтев за немачко држављанство након што су у земљи законито живели пет година, уместо претходних осам.
Натурализација ће бити могућа након само три године за нешто што немачко Министарство унутрашњих послова назива „посебним достигнућима у интеграцији“. Таква достигнућа могу укључивати не само учење немачког, већ и изврсност у школи или у професионалном животу, ангажовање у грађанском животу или кандидовање за политичку функцију.
Сва деца рођена у Немачкој од родитеља странаца убудуће ће стећи немачко држављанство ако бар један родитељ законито живи у Немачкој дуже од пет година и има стални боравак. (Контроверзна „регулација опција“ — која је приморала децу страних родитеља да бирају држављанство са 18 година сада је укинута.)
Типови виза у Немачкој
Иако визе нису значајан проблем, ово су најчешће врсте виза:
– Туристичка и туристичка виза – за људе који желе да посете пријатеље и рођаке у Немачкој
– Виза за окупљање породице – за чланове породица немачких становника који желе да им се придруже у Немачкој
– Виза за тражење посла – за могућност тражења посла у Немачкој док сте тамо
– Виза за учење и учење језика – за људе који желе да стигну у Немачку да похађају курс језика или студирају
– Радна виза – за људе који су добили посао у Немачкој
– Виза за лечење – за странце са различитим болестима и здравственим стањима за улазак у Немачку и тражење лечења.
Потребна документа
Наша саговорница је додала да било да планирате да посетите Немачку, да студирате или радите, или чак да се тамо настаните за стално, мораћете да поднесете захтев за другу шенгенску визу, сходно томе.
Ево која документа су вам потребна за сваки захтев за немачку визу:
– Образац за пријаву
– пасош
– здравствено осигурање
– план путовања
– доказ о финансијским средствима
Поред тога, листа потребних докумената је обично доступна на веб страници немачке амбасаде или конзулата. Пошто сте из Србије, можете га пронаћи овде: Амбасада Немачке у Београду.
Цена таксе за краткорочну визу
Генерално, такса за визу за краткорочни боравак у Немачкој износи 90 евра, док је виза за дуготрајни боравак 75 евра.
Просечна плата у Немачкој
Просечна плата у Немачкој 2024. године износи 54.000 евра годишње или 4.500 евра месечно у бруто износу, са просечним нето приходом од 2.850 евра месечно.
Минимална плата је постављена на 12,41 евро по сату, што обезбеђује стабилну структуру прихода која је у складу са трошковима живота у Немачкој, како је известио Kummuni,piše „Блиц Бизнис“.
Према DW, Немачкој је потребно око 400.000 квалификованих радника годишње, посебно у медицинским сестрама, закључује наша саговорница.