ЛЕПЕ ВЕСТИ! Данас почињу исплате: Ево ко може да рачуна на новац од државе
Активиране су мере подршке за ублажавање последица пандемије КОВИД-19.
Привредницима у Србији од данас су и формално доступне две милијарде евра гарантованих кредита од стране државе преко Фонда за развој и 2,6 милијарди динара за пољопривреднике преко Управе за аграрна плаћања.
Прва исплата новца за помоћ привредницима преко Фонду за развој Србије почиње данас након седнице Управног одбора овог фонда, где ће се прве пријаве разматрати, а затим и одобравати, саопштено је раније из Министарства финансија.
Ово је цех који ће неко морати да плати: ОСАМ БИЛИОНА ЕВРА је цена застоја због короне
НАФТА НИЈЕ БИЛА ЈЕФТИНИЈА У 21. ВЕКУ: Због пандемије управо забележена рекордно ниска цена ЦРНОГ ЗЛАТА
ДРАМА ДОСТИЖЕ ВРХУНАЦ: Вирус однео животе великог броја радника у ПРЕХРАМБЕНИМ ПРОДАВНИЦАМА
Прошлог четвртка на седници Владе Србије усвојене су Уредба о утврђивању гарантне шеме као мере подршке привреди за ублажавање последица пандемије КОВИД-19, као и Уредба о новчаној помоћи пољопривредним газдинствима и Уредба о финансијској подршци пољопривредним газдинствима кроз олакшан приступ коришћењу кредита у отежаним економским условима услед пандемије корона вируса.
Према наводима из Министарства финансија, усвајањем ових уредби заокружен је Програм економских мера за подршку привреди. Две милијарде евра (око 24 милијарди динара) гарантованих кредита од стране државе дају се на период до 36 месеци са грејс периодом између 9 и 12 месеци и намењени се за набавку обртних средстава, као и за одржавање текуће ликвидности, а како би редовно измиривали обавезе према пословним партнерима, запосленима и држави.
Право на коришћење средстава имају предузетници, задруге, микро, мала и средња привредна друштва која су у већинском приватном или задружном власништву и која обављају производну, услужну, трговинску и пољопривредну делатност. Кредит се може одобрити и ако је у званичним финансијским извештајима привредног субјекта за једну од последње две године исказан нето губитак али је остварен пословни добитак.
Када је реч о две уредбе за помоћ пољопривредним газдинствима, њима се обезбеђује подршка пољопривредницима у висини од 2,6 милијарди динара преко Управе за аграрна плаћања Министарства пољопривреде. Право на исплату новчане помоћи има власник комерцијалног породичног пољопривредног газдинства, које је уписано у Регистар пољопривредних газдинстава (РПГ) и налази се у активном статусу.
Поред општег услова неопходно је да подносилац захтева у Регистру има уписане површине под гајењем поврћа у заштићеном простору, или да је власник животиње (краве, овце или козе) која је обележена и регистрована у Централној бази података о обележавању животиња. Право на новчану помоћ имају и власници обележених и регистрованих кошница пчела, били они носиоци или чланови пољопривредног газдинства, под условом да имају 70 или више година старости у овој години.
Висина једнократне помоћи у апсолутном новчаном износу одређује се по јединици уписане површине, односно по грлу стоке или броју кошница: 25 динара по квадратном метру за повртаре који имају пластенике или стакленике, а највише 90.000 динара. Такође, 3.000 динара по грлу краве, а највише 30.000 динара, затим 500 динара по грлу овце или козе а највише 20.000, и 800 динара по кошници пчела а највише 20.000 динара.
Ова уредба "тешка" је 1.150.000.000 динара. Друга уредба о финансијској подршци пољопривредним газдинствима која субвенционише део камате намењена је развоју сточарства за набавку животиња и премију осигурања животиња, развој ратарства, воћарства, виноградарства, повртарства и цвећарства као и инвестициона улагања у пољопривредну механизацију и опрему.
Затим за набавку хране за животиње, инвестициона улагања у одређене врсте механизације и опреме која се користи у биљној пољопривредној производњи али и ликвидност. Физичко лице и предузетник може да оствари право на кредитну подршку под условом да је укупан износ кредита до 6.000.000 динара, док правно лице кредитну подршку остварује под условом да је укупан износ кредита до 18.000.000 динара.
Износ кредита за ликвидност је до 3.000.000 динара. Држава је за ову меру одвојила укупна 1.450.000.000 динара.
ВИРУС УТИЦАО НА НАВИКЕ: Ево шта сад НАЈВИШЕ ТРАЖЕ купци некретнина
ГАСТАРБАЈТЕРИ МОГУ НАЗАД НА ПОСАО: Ево шта чека наше грађане ако се врате на рад у иностранству
Стопа незапослености у ЕУ могла би да СКОЧИ НА 11 ОДСТО! Међу ризичним професијама 55 милиона радника
Изгубљена цела сезона за пчеларе: Последице би могле бити несагледиве
Срби, важна информација: Из Грчке стигао одговор да ли ћемо тамо моћи на летовање ове године!