ЛЕПЕ ВЕСТИ ОБРАДОВАЛЕ ПОСЛОДАВЦЕ, АЛИ И ЗАПОСЛЕНЕ У СРБИЈИ: Много мањи порези, више новца за плате!
Послодавци у Србији високо су оценили најављену меру трогодишњег смањења пореза и доприноса на зараде за 70 одсто, за фирме које нису смањиле број запослених.
У блиц анкети коју је спровела Унија послодаваца Србије (УПС) ова олакшица оцењена је просечном оценом 4,21, од максималних пет. Предлог за укидање пореза на доходак грађана за млађе од 40 година у истом истраживању добио је просечну оцену 3,65.
-Привредници у Србији су поздравили и високо оценили обе најављене пореске олакшице. Њихова очекивања иду у правцу тога да је неопходно смањити трошкове свим послодавцима који запошљавају нове раднике, а у корист раста зарада тих новозапослених. Слични предлози су и када је реч о оснивању фирми или предузетничких радњи где би пореске олакшице у прве три године пословања додатно релаксирале и подстакле пословање, а и мотивисале оснивање нових предузећа- каже за Biznis.rs Љиљана Павловић из Уније послодаваца Србије.
ПЧЕЛАРИМА И ПО 150.000 ДИНАРА: Минимални подстицаји ишли су већ од 36.000 динара, а ово су и добитници
Да ли сте се икада запитали ко шиша овце? Плата 1.000 евра, а Милан сваког маја са поносом оштри своје маказе
Овакве вести нисмо чули у скорије време: Одузето 783 килограма кафе на пијаци, а ево и због чега!
Према њеним речима, најављено растерећење од 70 одсто за послодавце подразумева са једне стране огромне уштеде и нове инвестиције у опрему или проширење постојећих капацитета, а самим тим и отварање нових радних места, док ће са друге стране допринети да плате запослених буду веће.
-Када су трошкови пословања нижи смањује се и ниво неформалне економије, тако да се може очекивати и прелазак свих оних који послују на црно у легалне токове. Кључни генератор за ширење сиве економије и нелојалне конкуренције су високи порези и трошкови- наводи Павловић.
Када је реч о укидање пореза на доходак грађана за млађе од 40 година, саговорница наводи да ће ова пореска олакшица бити мотив више да млади високообразовани људи остану у Србији, овде оснивају своје породице, плаћају порез и јачају домаћу економију.
У анкети која је вођена у последњих недељу дана, послодавци су изнели и предлоге за које сматрају да би у највећој мери допринели опоравку привреде и новом запошљавању.
Најпре, то су дугорочније и свеобухватније мере пореских олакшица за све послодавце. У такве мере спадају смањење пореза и доприноса за све запослене, ослобађање од пореза за новозапослене, смањење пореза на добит на 10 одсто и друге.
Они предлажу и подршку инвестицијама у домаћу привреду, кроз инвестиције у инфраструктуру, снажнију подршку и субвенције за мала и средња предузећа, изједначавање домаћих и страних инвестиција у подстицајима и томе слично.
Послодавци сматрају да је неопходно и додатно улагање у људске ресурсе. У том правцу предлажу рад на мотивацији младих генерација да остану у својој земљи, тражење решења за недостатак стручних кадрова, улагање у науку и иновације, као и сарадњу са образовним институцијама у циљу усклађивања образовних профила са потребама тржишта.