ЛИЦИТИРА СЕ МИЛИЈАРДАМА: Колико ће фармацеутски дивови зарадити на вакцини против коронавируса
Акције компанија расту невероватном брзином.
Масовна вакцинација против ковида-19 пружа наду у окончање једне од највећих здравствених криза савременог доба. Међутим, то ће такође бити прилика за велику зараду компанијама које су учествовале у креирању и дистрибуцији вакцине. Берзански играчи већ лицитирају милијардама које ће се сливати на рачуне фармацеутских дивова, али опрезнији аналитичари упозоравају на бројне ограничавајуће факторе у стварању профита, пише портал Инвеститор.
Вакцина развијена у сарадњи америчког Пфизера и немачког BioNtech-a прва је кренула у ширу дистрибуцију. За хитну употребу већ су је одобриле Велика Британија и САД, а идуће недеље очекује се и зелено светло Европске уније.
"МЕРЕ" СТИЖУ У СРБИЈУ: Код Руса 30 ПОСТО ЈЕФТИНИЈЕ! Познато где ће се и када отворити први маркет
УРАДИТЕ ШТО ПРЕ, ЗАМЕНИТЕ НОВЧАНИЦЕ ДОК НЕ БУДЕ КАСНО: Ускоро престају да важе, огласила се Народна банка Србије
ПОТПУНИ ХАОС У БЕЧУ, КАО ДА КОРОНА НЕ ПОСТОЈИ: Људи масовно похрлили у Божићну куповину!
Према проценама аналитичара Моргана Стенлија, америчко-немачки конзорцијум би до краја следеће године могао да приходује готово 20 милијарди долара од вакцине против ковида-19, а у 2022. и 2023. додатних 9,3 милијарде долара, све док укупно светско становништво не буде вакцинисано.
Акције Пфизера ове године порасле су за 12 одсто док су деонице његовог партнера BioNtech-a скочиле за готово 300 одсто, што је подигло вредност немачке биотехнолошке фирме на готово 30 милијарди долара, пише Тпортал.
Међу истакнутим добитницима могла би бити и млада биолошка фирма Модерна јер је за кратко време дизајнирала сопствену вакцину и налази се надомак добијања дозволе америчке савезне канцеларије за лекове. Сада се вредност ове америчке фирме процењује на 62 милијарде долара након што су ове године њене акције порасле за око 700 одсто.
Морган Стенли процењује да је око половине тржишне вредности ове фирме повезано с вакцином, а скоковит раст вредности темељи се на очекивањима улагача да ће фирма у следеће две године остварити између 10 и 15 милијарди долара прихода од продаје те вакцине. То су запањујуће бројке за компанију која је у 2019. години имала тек 60 милиона долара прихода.
С друге стране, опрезнији аналитичари указују на факторе који бацају другачије светло на потенцијалне приходе и зараде од продаје вакцине. Сматрају да би еуфорија око великих профита могла бити кратког даха с обзиром на начин на који се те вакцине финансирају и број компанија које су ушле у трку за њихову израду.
Због хитне потребе за вакцином, владе и донатори уложили су милијарде у пројекте за њихово стварање и тестирање. Према подацима научне фирме за анализу података Airfinity, владе су осигурале 7,2 милијарде евра, а непрофитне организације 1,65 милијарди евра. Тек мањи део улагања, око 2,9 милијарди евра, осигурале су саме фармацеутске компаније.
Стога су се поједини произвођачи унапред одрекли профита у првој фази вакцинације. Велики амерички произвођач лекова Јохнсон & Јохнсон и британска АстраЗенеца, која сарађује с биотехнолошком фирмом са седиштем на Универзитету у Оксфорду, обавезали су се да продају вакцину по цени која покрива њихове трошкове.
Њихове су вакцине зато и знатно јефтиније од осталих. На пример, АстраЗенеца своју вакцину наплаћује четири долара по дози док Модернина вакцина кошта 37 долара по дози. За разлику од АстраЗенеце, која је развој вакцине финансирала искључиво јавним и донаторским новцем, Модерна је већи део (1,3 милијарде долара) прибавила на тржишту капитала.
Треба узети у обзир и то да цене које су обавиле фармацеутске фирме нису фиксне. Обично се оне разликују по земљама у складу с њиховом куповном моћи. Исто тако, цене ће се мењати временом. Тако АстраЗенецино обећање да ће одржавати ниске цене важи само током "трајања пандемије". Већ следеће године би цена могла порасти зависно од кретања болести.
Аналитичари упозоравају да ће цена у будућности бити под великим притиском с обзиром на то да је у развоју још велики број њих.
Дакле, хоће ли фармацеутске компаније на крају остварити неприпадајући профит? Већина држава већ се обавезала да купи милијарде доза вакцина по утврђеним ценама. Тако ће следећих неколико месеци фармацеутске фирме бити заузете испуњавањем тих наруџбина у што краћем року. Фирме које успеју да продају своје вакцине богатим земљама по вишим ценама могле би брзо повратити своја улагања док ће, на пример, АстраЗенеца, иако је уговорила највећи број доза, покрити само своје трошкове.
Након што се испуне први уговори тешко је предвидети како ће изгледати потенцијал за зараду. То ће зависити од различитих околности: колико дуго траје имунитет код вакцинисаних, колико успешних вакцина долази у оптицај, те одвијају ли се производња и дистрибуција без потешкоћа.
Емил Филд из консултантске куће Barclays сматра да ће простор за зараду бити "врло ограничен". Чак и ако главни играчи не буду делили своје интелектуално власништво, већ постоји више од 50 вакцина у клиничким испитивањима широм света.
- За две године на тржишту би могло бити 20 вакцина и тада ће бити тешко наплатити премиум цену - закључује Филд.